Spółka PKP SA i firma Trigranit planują wyburzenie starego dworca Poznań Główny. Jak informuje „TVN24”, w jego miejscu powstać ma obiekt, który wyglądem nawiązywał będzie do budynku dworcowego sprzed wojny.
To, że stary budynek dworca Poznań Główny zostanie zburzony, wiadomo właściwie do dawna. Wciąż jednak zmieniały się pomysły dotyczące przyszłego zagospodarowania terenu, na którym się on obecnie znajduje.
- W nowym gmachu chcemy ulokować hotel i biura. Ustaliliśmy też, że na działce między torami możemy postawić co najmniej dwa budynki. Zajęłyby one obszar większy niż stary dworzec – mówi pod koniec ubiegłego roku „Głosowi Wielkopolski” Tomasz Lisiecki, prezes TriGranitu, firmy odpowiadające za budowę nowego poznańskiego dworca. Budynki miały mieć kilka kondygnacji, na parterze od strony peronów planowano lokale usługowe i handlowe.
Stary budynek dworca przeszedł liczne modernizacje i przebudowy, przez co po oryginalny charakter obiektu z 1880 r. nie pozostało wiele. - Jednym z warunków przyszłej inwestycji, jaki stawiamy TriGranitowi, jest odtworzenie przedwojennej fasady dworca – mówi „TVN24” Jarosław Bator, dyrektor zarządzający PKP SA ds. nieruchomości.
Miejski konserwator zabytków zapowiada jednak, że nie wyda zgody na całkowite wyburzenie starego obiektu. - Jeszcze nikt nie zgłosił się do mnie z konkretnymi planami przebudowy dworca. Pewne jest, że musi zostać zachowana bryła budynku. W nowym obiekcie muszą być zachowane elewacje z cegły, a niektóre jej fragmenty będą musiały zostać odtworzone – podkreśla w rozmowie z „TVN24”Joanna Pałczyńska-Bielawska.
Pod ochroną konserwatora jest także mozaika, która znajduje się w środku budynku. - Ma być poddana konserwacji i zachowana w obiekcie. Była częściowo zniszczona i zasłonięta przez reklamę - dodaje Pałczyńska-Bielawska.
Plany przywrócenia przedwojennego frontu budynku popiera stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. - Tak naprawdę nie wiemy w jakim stanie jest zakryta po modernizacji elewacja i co z niej pozostało. Jeśli faktycznie niewiele, to osobiście pomysł odtworzenia jej od podstaw, pod okiem konserwator zabytków, uważam za dobry. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak udostępnienie raportu o stanie budynku, który pozwoliłby ocenić jego rzeczywisty stan - mówi „TVN24” Kamil Żmijewski z IdP.
Więcej