Po długotrwałym okresie oraz dzięki ogromnemu wysiłkowi Zespołu Wdrożeniowego Europejskiego Konsorcjum Kolejowego WAGON Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim przy udziale konsultantów TRAX SA, zakończyło się wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem Infor XA for iSeries R7, objętego programem „Wagon – start w przyszłość”.
INFOR XA jest kompleksowym i zintegrowanym narzędziem wspomagającym zarządzanie przedsiębiorstwem klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) dla dużych firm produkcyjnych na platformę IBM iSeries, które zapewnia wysoką niezawodność i dużą elastyczność konstruowanych rozwiązań.
Celem wdrożenia INFOR XA było zintegrowanie procesów odbywających się w różnych sferach działalności przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem udrożnienia procesów produkcyjnych, jak również poprawa efektywności pracy z klientami. Usprawnienie całego procesu, obejmującego szeroki obszar działania począwszy od otrzymania zamówienia od klienta lub zaprojektowania wyrobu, poprzez produkcję i sprzedaż, do wysyłki i ewidencji księgowej ma przede wszystkim:
- zaspokoić oczekiwania klientów przez oferowanie różnorodnych, wielowariantowych usług,
- zoptymalizować czas trwania procesów produkcyjnych,
- usprawnić tworzenie i zarządzanie procesami technologicznymi,
- przyspieszyć sprzedaż i wprowadzanie produktów na rynek,
- zmniejszyć koszty operacyjne,
- poprawić przejrzystość informacyjną przez bezpośredni dostęp do informacji zarządczej,
- umożliwić rzetelną i skuteczną ocenę efektu ekonomicznego działalności.
Już pierwszy miesiąc wyłącznej pracy z wykorzystaniem nowego systemu, zgodnie z oczekiwaniami kadry zarządzającej, umożliwił bezpośrednią komunikację i dostęp do najważniejszych dla funkcjonowania spółki informacji.
Stało się to możliwe dzięki skutecznemu zaimplementowaniu poszczególnych funkcji systemu, w tym najistotniejszych modułów:
- obsługa klienta,
- zarządzanie produkcją i kosztami,
- definiowanie wyrobu,
- zarządzanie zasobami,
- planowanie,
- zarządzanie finansami.
Udrożnienie i pełna identyfikacja procesów umożliwia zarządowi obserwację zjawisk zachodzących w Spółce przez pryzmat opisujących je liczb. Właśnie konieczność uzyskania takiego wsparcia była decydująca w aspekcie podjęcia decyzji o realizacji kosztownej inwestycji.