Ministerstwo Infrastruktury podało lokalizację wszystkich inwestycji do realizacji w ramach tzw. Programu Przystankowego. Trwają już roboty w pierwszych trzech lokalizacjach.
Jak informowaliśmy przed tygodniem,
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Program obejmuje 355 zadań za miliard złotych. Celem programu jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego. Dostępne środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program przyczyni się to do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej – informuje Ministerstwo Infrastruktury.
– Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to kolejny etap likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Połowa przystanków do budowy, połowa do modernizacji
Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków. Zgodnie z założonym harmonogramem w tym roku PLK planują rozpocząć postępowania przetargowe dla 56 lokalizacji - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
W informacji prasowej poinformowano, że w województwie mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 15 lokalizacji. Poza Niemojkami to: Rokitno, Groszowice, Józefin, Bąkowiec, Chronów, Dąbrówka Zabłotnia, Mława Miasto, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Stara Iwiczna, Nowa Iwiczna, Warszawa Fort Wola, Łochów, Ruda Wielka.
Na twitterze ministerstwa opublikowano mapy z dokładnymi lokalizacjami przystanków we wszystkich województwach. Najwięcej zadań zaplanowano w woj. lubelskim (16 na liście podstawowej i 16 na rezerwowej) oraz podlaskim i śląskim (po 17 na podstawowej i 32 na rezerwowej w każdym z nich) , a najmniej w woj. opolskim (2 na podstawowej i 4 na rezerwowej) i warmińsko-mazurskim (6 na liście podstawowej).
Trwają prace w trzech lokalizacjach
Na razie spółka PKP PLK w
ramach programu zaangażowana jest w budowę i modernizację przystanków w trzech lokalizacjach: w
Niemojkach,
Szklarskiej Porębie Górnej i Pasłęku. Konferencja prasowa w sprawie programu odbyła się na pierwszej z nich. Widać tam już nowy, dwukrawędziowy peron. - Budowa postępuje przy zachowanej obsłudze podróżnych i ruchu pociągów na trasie Siedlce – Czeremcha. Na peronie są już zamontowane instalacje i słupy oświetlenia. Wykonawca kończy roboty przy nawierzchni. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - informuje PKP PLK.