Prezydent Andrzej Duda 28 sierpnia podpisał ustawę, wprowadzającą zakaz fotografowania. Należy pamiętać o tym, że będzie on dotyczyć tylko i wyłącznie obiektów oznaczonych specjalną tabliczką. Jej wzór nie został jeszcze opublikowany, zatem zasady robienia zdjęć m. in. pociągom czy samolotom pozostają bez zmian.
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, podpisana nowelizacja wprowadza nowy art. 616a, który zakazuje, bez zezwolenia, fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa oraz obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa lub obiektów infrastruktury krytycznej, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym zakaz fotografowania. Zakaz ten rozciąga się także na osoby lub ruchomości znajdujące się w obiektach objętych tym zakazem.
Przepis art. 616a określa również zasady oznaczania obiektów zakazem fotografowania, tryb i właściwość organu wydającego zgodę na fotografowanie, filmowanie i utrwalanie w inny sposób. Ustawa w dodanym art. 683a w ustawie o obronie Ojczyzny penalizuje czyn polegający na fotografowaniu, filmowaniu lub utrwalaniu w inny sposób, bez zezwolenia, obrazu obiektu, o którym mowa w art. 616a ustawy o obronie Ojczyzny, oznaczonego znakiem zakazu fotografowania, albo wizerunku osoby lub ruchomości znajdującej się w takim obiekcie. Czyn taki będzie wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny. W razie popełnienia tego wykroczenia sąd będzie mógł także orzec przepadek przedmiotów pochodzących z wykroczenia oraz służących do jego popełnienia, choćby nie stanowiły własności sprawcy - informuje KPRM. Nowelizacja wejdzie w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia.
O powrocie tabliczki "zakaz fotografowania"
pisaliśmy wielokrotnie. Przypomnijmy, że wzór tabliczki określi Minister Obrony Narodowej a o jej wywieszeniu zdecyduje organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Będzie to zatem np. zarządca linii kolejowej, dworca, portu czy też lotniska. Ten sam organ będzie mógł wydać jednorazowe zezwolenie na fotografowanie takiego obiektu. W tej chwili zatem, do czasu opublikowania wzoru i wywieszenia stosownych tabliczek, zasady fotografowania obiektów infrastruktury
pozostają bez zmian.