Prezes Polskiej Grupy Energetycznej stwierdził, że gigant może być zainteresowany zakupem PKP Energetyki,
Połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG może nie być jedynym wielkim przetasowaniem w spółkach skarbu państwa. Jak poinformowała w lipcu Polityka Insight, jest propozycja konsolidacji PGE, Tauronu i Enei.
MAP planuje fuzje w energetycePrezes największego krajowego producenta prądu, Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski potwierdził w rozmowie z agencją Reuters chęć połączenia PGE, Tauronu i Enea. PGE ogłosiła w ubiegłym tygodniu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W tym celu chce wydzielić swoje kopalnie i elektrownie węglowe i przenieść je do oddzielnego podmiotu, najprawdopodobniej należącego bezpośrednio do skarbu państwa. Do 2050 roku chce produkować około 20 gigawatów mocy z odnawialnych źródeł energii (obecnie produkuje 17 GW, głównie z węgla).
Wydzielenie aktywów węglowych PGE ma być częścią szerszego planu, który ministerstwo ds. aktywów państwowych zamierza sfinalizować najpóźniej do pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział Dąbrowski Reuters. W planie fuzji nie mieści się Energa, która ma zostać przejęta przez Orlen.
Renacjonalizacja PKP Energetyki?
Media niedawno poinformowały, że Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana aktywami czeskiego przedsiębiorstwa energetycznego ČEZ w Polsce. Prezes Dąbrowski dodał z kolei w rozmowie z Reuters, że PGE może być również zainteresowana zakupem PKP Energetyki, jeśli CVC Capital Partners zdecyduje się na sprzedaż. Spółki konkurują ze sobą w segmentach dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej oraz paliw.
Jak
informowaliśmy przed miesiącem, według źródeł agencji Reuters, CVC Capital Partners rozpoczęło przygotowania do sprzedaży spółki PKP Energetyka już w przyszłym roku. Oczekuje według źródeł od 1,1 do 1,8 mld euro. W 2015 roku CVC zapłaciło za spółkę 1,41 mld zł (zdaniem Reuters, po uwzględnieniu długów było to ok. 1,97 mld złotych).