Pracownicy Polskich Kolei Państwowych SA i PKP Intercity są w gronie kolejarzy, testujących elektroniczną legitymację uprawniającą do korzystania ze zniżek na przejazdy pociągami.
W grudniu w aplikacji mObywatel, rozpowszechnianej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, pojawiły się nowe funkcje – głównie drobne, jak np. brak konieczności dodatkowego wybierania przycisku potwierdzającego po wpisaniu kodu PIN. Jest także nowy silniejszy algorytm szyfrowania danych w aplikacji (AES-256).
Kancelaria Premiera podała również, że wśród nowości, które z pewnością ucieszą pracowników kolei i ich rodziny, jest dodanie do aplikacji dokumentu uprawniającego do realizacji zniżek na podróże. Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. – Od niedawna pracownicy PKP SA i PKP Intercity są w gronie kolejarzy testujących elektroniczną legitymację uprawniającą do korzystania ze zniżek na przejazdy pociągami – wyjaśnia rzecznik Grupy PKP Michał Stilger.
mLegitymacja UUT, bo tak nazywa się nowy dokument, została dodana do rządowej aplikacji mObywatel. Początkowo, w ramach testów, dokument w formie elektronicznej można okazywać podczas podróżowania pociągami spółki PKP Intercity. – Testy elektronicznej legitymacji dobrze wpisują się w działania prowadzone przez PKP SA jako pracodawcę, których celem jest pełna cyfryzacji obszaru obsługi pracowników. Docelowo mLegitymacja UUT będzie udostępniona dla wszystkich pracodawców kolejowych, którzy wyrażą zgodę na udział w projekcie – poinformował Stilger.
Zdaniem PKP SA, dodanie do mObywatela nowego dokumentu – legitymacji dla pracowników kolei i ich rodzin – to kolejny dowód na to, że rządowa aplikacja jest bardzo praktycznym narzędziem dla pasażerów. – Od dłuższego czasu w pociągach wszystkich polskich przewoźników można za jej pomocą potwierdzać swoją tożsamość, co jest bardzo istotne dla osób kupujących bilety przez internet oraz dla pasażerów korzystających z biletów okresowych. W zeszłym roku z aplikacją mObywatel
został zintegrowany system sprzedaży Bilkom, za pośrednictwem którego można kupować bilety na podróże zarówno pociągami dalekobieżnymi, jak i regionalnymi i aglomeracyjnymi – wylicza Stilger.
Deweloperem i twórcą aplikacji jest zespół NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.