Redakcja „Rynku Kolejowego” i Forum Kolejowe Railway Business Forum już po raz trzeci wręczyły Zielone Nagrody Kolejowe. Statuetki otrzymują osoby i przedsiębiorstwa związane z sektorem transportu szynowego za działania nadające mu jeszcze bardziej ekologiczny charakter.
Podczas odbywającego się 15 listopada Kongresu Kolejowego poza debatami, wystąpieniami i prelekcjami odbyły się również finały uznanych w branży kolejowej konkursów. Jednym z nich były Zielone Nagrody Kolejowe, które wyróżniają podmioty i osoby wkładające ponadprzeciętny wysiłek w dekarbonizację kolei. Organizatorami konkursu są redakcja „Rynku Kolejowego” i Forum Kolejowe Railway Business Forum.
Tym razem wśród laureatów nagród znaleźli się prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego, jak i całe środowisko skupione w Izbie, Marita Szustak, za konsekwentną – i często wspólną z RBF – walkę o wzrost znaczenia kolei.
Prezes Szustak tak skomentowała przyznanie nagrody: – Nagrody dostaję niezwykle rzadko, więc bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Jest to mój osobisty sukces, bo moja praca społeczna jako prezesa Izby Gospodarczej Transportu Lądowego, a wcześniej Przewodniczącej Sekcji Budownictwa Kolejowego w IGTL została dostrzeżona i doceniona. Szkoda tylko, że ciągle o wzrost znaczenia kolei trzeba toczyć „walkę”, a nie wystarczy prowadzenie z rządem i Ministerstwem Infrastruktury dialogu. Dziękuję kapitule, ale przede wszystkim członkom IGTL za zaufanie, jakim mnie obdarzacie od prawie 20 lat. Obiecuję, że waszego zaufania nie zawiodę, a nasza walka o wzrost znaczenia kolei jeszcze się nie skończyła”.
Kolejną nagrodę zdobył prezes zarządu Stadlera Polska, Tomasz Prejs, za wprowadzanie do procesu produkcji taboru kolejowego rozwiązań przyjaznych środowisku kolejowemu.
– Grupa Stadler sprzedała już ponad 150 pojazdów z zielonymi napędami - 140 pojazdów FLIRT Akku i 13 pojazdów z napędem wodorowym. Nasz udział w tym sukcesie to wygrany przez Stadler Polska przetarg na dostawę pojazdów dla litewskiego przewoźnika LTG Link, w ramach którego zakład w Siedlcach wyprodukuje i dostarczy 6 pojazdów bateryjnych o zasięgu 70 km z opcją na kolejne 26 pojazdów o zasięgu 100 km. Jest to zupełnie nowa koncepcja pojazdu bazująca na dodatkowym członie power-pack – pierwsze takie rozwiązanie Stadlera na rynku. To dla nas sukces i powód do satysfakcji, zwłaszcza, że tym projektem Stadler wkracza na litewski rynek. Nasz siedlecki zakład działa od 2006 roku. Wyprodukowaliśmy już ponad 930 pojazdów. Z tego 227 jednostek na polski rynek, a ponad 80 procent na eksport - do klientów z 11 europejskich krajów. Wraz z zamówieniem LTG Link nasza spółka wkracza w kolejny obszar – pojazdów z napędem bateryjnym. Jestem z tego powodu bardzo dumny. Dziękuję za tę nagrodę i mam nadzieję, że takie pojazdy będziemy mogli wkrótce dostarczać także innym naszym klientom – stwierdził Prejs.
Koleje Mazowieckie zostały nagrodzone za działania podejmowane na rzecz ekologicznego rozwoju firmy. Statuetkę odebrał prezes zarządu, Robert Stępień. – W imieniu Kolei Mazowieckich chciałbym serdecznie podziękować za to wyróżnienie. Jako samorządowy przewoźnik pasażerski wiemy, jak ważne jest proekologiczne podejście do komunikacji zbiorowej, a przede wszystkim zagwarantowanie bezpiecznych podróży. Działamy na rynku kolejowym już prawie 20 lat. W ubiegłym roku przewieźliśmy niemal 60 mln podróżnych. Obecnie zajmujemy trzecie miejsce w kraju pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Warto podkreślić, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu m.in. pod względem emisji CO2. Zgodnie ze strategią wdrażamy również rozwiązania przyjazne środowisku. Od lat jesteśmy aktywnym uczestnikiem Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, gdzie dzielimy się między innymi wiedzą na temat zarządzania energią trakcyjną (eco-driving). Nieustannie inwestujemy także w rozwój spółki m.in. poprzez zakupy kolejnych nowoczesnych i energooszczędnych pojazdów oraz modernizujemy te starszego typu. Ponadto od 2021 r. Koleje Mazowieckie należą do Programu Zielona Kolej, który zakłada zasilanie pociągów energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Dlatego też w naszych sekcjach w Tłuszczu i Sochaczewie są instalacje fotowoltaiczne. Gwarantuję, że nie mówimy stop i będziemy nadal podejmować wyzwania, których celem jest rozwój nowoczesnej, a tym samym coraz bardziej ekologicznej kolei – powiedział Robert Stępień.
Wyróżniony został również marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, za podejmowane na rzecz kolei działania, których motywacją jest troska o rozwój zielonego kolejowego Mazowsza.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.