PKP Polskie Linie Kolejowe otworzyły przetarg na wykonanie w modelu “projektuj i buduj” nowego przystanku osobowego Brodnica Fabryczna. Powstanie on na linii kolejowej nr 33 w kierunku Rypina. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu przystankowego.
Brodnica, liczące 28 tys. mieszkańców miasto w województwie kujawsko-pomorskim, tworzyła wraz z pobliską osadą Tama Brodzka pięciokierunkowy węzeł kolejowy. Dziś w Brodnicy zbiegają się czynny fragment linii kolejowej nr 208 (kierunek Jabłonowo Pomorskie) oraz linia kolejowa nr 33 do Kutna przez Rypin, Sierpc i Płockiej. Na pierwszej spośród wyżej wymienionych kursują pociągi Arrivy do Torunia i Grudziądza, natomiast na linii kolejowej nr 33 pomiędzy Sierpcem, Rypinem a Brodnicą jedynym połączeniem pasażerskim jest TLK Flisak, który kursuje z Trójmiasta do Katowic.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat zapowiada przywrócenie pociągów regionalnych pomiędzy Brodnicą a Rypinem.
Ostatnie zapowiedzi wskazują na ich reaktywację w grudniu 2026 roku, przy czym docelowo relacja miałaby zostać wydłużona do Sierpca. Wszystko wskazuje na to, że do tego czasu powstanie nowy przystanek osobowy w Brodnicy, który po reaktywacji rzeczonego połączenia zapewni większą dostępność kolei w tym dość rozległym mieście. Mowa o Brodnicy Fabrycznej.
O przymiarkach do realizacji przedsięwzięcia informował już "Transport Publiczny" w ubiegłym roku. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu, który ma powstać w rejonie 167 kilometra trasy, to jest u zbiegu ulic 18 stycznia i Witosa. W ramach przedsięwzięcia na linii kolejowej nr 33 powstanie jednokrawędziowy peron o wysokości krawędzi peronowej na poziomie 76 centymetrów wraz z drogami dojścia. Zrealizowane zostaną ponadto wymiana nawierzchni torowej i warstwy ochronnej podtorza, odwodnienie torowiska oraz wymiana urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na przejeździe kolejowo-drogowym w km 137,007 z kategorii C na kategorię B. Peron będzie liczył 125 metrów długości z możliwością wydłużenia do 200 metrów.
W rejonie wiat peronowych, małej architektury i innych elementów wyposażenia o łącznej długości 25 metrów zaplanowano zwiększenie szerokości peronu do 1,5 metra. Jako droga dojścia ma zostać wykonany chodnik o nachyleniu do 6%, co umożliwi obsługę osób o ograniczonej mobilności ruchowej, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oferty w przetargu będzie można składać do dnia 15 kwietnia bieżącego roku do godziny 10:00. Jedynym kryterium ich oceny będzie cena, podobnie jak w przypadku większości podobnych przetargów. Wykonawca będzie miał na zrealizowanie prac 13 miesięcy, począwszy od daty zawarcia umowy.