Z początkiem maja ruszyły prace przy budowie linii tramwajowej w położonym w północnej części Algierii mieście Satif. W projekt jest zaangażowany europejski podmiot, a realizacja inwestycji potrwa nieco ponad trzy lata.
Pierwszą łopatę wbito 8 maja. Projekt jest realizowany przez konsorcjum firm: Yapi Merkezi oraz Alstom. Wart blisko pół miliarda dolarów kontrakt ma zostać zrealizowany w okresie około 40 miesięcy od terminu rozpoczęcia inwestycji.
Linia będzie miała nieco ponad 22 km długości. W pierwszej fazie projektu zostaną zbudowane dwa odcinki linii 1 i 2. Ruszyła budowa odcinka o długości ponad 15 km, który połączy centrum miasta z przedmieściami leżącymi na wschodzie.. Drugi odcinek - o długości ponad 7 km - połączy centrum z południem miasta. Na obu liniach zostanie zlokalizowanych łącznie 30 przystanków. Władze miasta nie wykluczają jednak rozbudowy systemu tramwajowego w kolejnych latach.
Alstom, poza budową infrastruktury, dostarczy również tramwaje do obsługi linii. Będą to znane w Europie niskopodłogowe pojazdy Citadis. Z informacji inwestora wynika, że tramwaje będą kursowały po linii w takcie co cztery minuty. Władze miasta zakładają, że w ciągu godziny z nowej linii tramwajowej będzie korzystało około 5 tys. pasażerów.
Tramwaje w Satif to jeden z niewielu systemów w całej Afryce. W egipskich Kairze i Aleksandrii działają linie tramwajowe wybudowane jeszcze przez Brytyjczyków. W Algierii dopiero od kilku lat powstają linie tramwajowe. W ciągu ostatnich kilku lat uruchomiono linie tramwajowe w Algierze, Konstantynie i Oranie. Dopiero kilka lat mają też linie w marokańskich Casablance i Rabacie.
Tekst pochodzi z portalu Transport-Publiczny.pl