Partnerzy serwisu:
Pasażer

Powrót parowozu TKt48-18 na żelazne szlaki Dolnego Śląska

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-07-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Powrót parowozu TKt48-18 na żelazne szlaki Dolnego Śląska
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
Po naprawdę wyjątkowo długiej przerwie, jedyny sprawny na Dolnym Śląsku zabytkowy parowóz normalnotorowy, TKt48-18, powraca na kolejowe szlaki Dolnego Śląska – informuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Jak informuje fundacja prowadząca Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, już w najbliższy weekend 18 i 19 lipca lokomotywa poprowadzi Muzealne Pociągi Specjalne do Świdnicy i Strzegomia. Możliwe jest weekendowe zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, a następnie, w zależności od dnia, wybór pociągu, który zabierze pasażerów w podróż do dwóch pięknych, zabytkowych miast, oddalonych tylko o 10 km od Jaworzyny Śląskiej.

Tu stacja Świdnica Miasto

Po wizycie w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej wystarczy pokonać pociągiem tylko 10 km, by znaleźć się w innym niezwykłym miejscu. W Świdnicy, gdzie wielowiekowa i wielokulturowa historia miasta przeplata się z jego teraźniejszością – gwarantując wszystko co najlepsze – ciekawe, znajdujące się na liście UNESCO i pomników historii zabytki, wyśmienitą kuchnię z daniami regionalnymi, dobrej klasy bazę noclegową, mnóstwo wydarzeń kulturalnych i sportowych, a także zapierającą dech w piersiach panoramę z tarasu widokowego w Rynku rozciągającą się na pobliskie miastu góry. Świdnicę warto poczuć w całości – spędzając tu przynajmniej jeden dzień. Zachwyca miłośników fotografii, architektury, kultury oraz wszystkich, dla których w podróży liczy się przede wszystkim smak. Czego jak czego, ale uciech kulinarnych w Świdnicy nie brakuje. Co warto obejrzeć w Świdnicy?

  • Rynek – uznany za jeden z najcenniejszych w Polsce ze względu na zachowaną niemalże w całości oryginalną zabudowę, wspaniale podświetlony w nocy,
  • Wieżę Ratuszową, z której można obejrzeć panoramę miasta oraz otaczających Świdnicę zewsząd gór,
  • ewangelicki Kościół Pokoju pw. Św. Trójcy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i listę Pomników Historii,
  • gotycką Katedrę pw. św. Stanisława i św. Wacława z XIV wieku z najwyższą wieżą na Śląsku, wpisaną na listę Pomników Historii,
  • jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa,
  • pozostałości twierdzy świdnickiej przy pl. Św. Małgorzaty i ul. Śląskiej,
  • rzeźby świdnickich dzików przy Dawnym Pałacu Opatów Cysterskich,
  • barokowe fontanny z Atlasem i Neptunem,
  • rodzinny dom oraz replikę samolotu „Czerwonego Barona” – najsłynniejszego pilota myśliwskiego z czasów I wojny światowej,
  • w sezonie od maja do końca września można także popływać rowerem wodnym po Zalewie Witoszówka mieszczącym się blisko centrum Świdnicy.
Na pasażerów, którzy przyjadą do Świdnicy porannym pociągiem „Maria Kunic” będzie oczekiwał przewodnik, który poprowadzi chętnych po najciekawszych zakamarkach świdnickiej starówki

Tu stacja Strzegom ....

Zapraszamy do Strzegomia – „Granitowego Serca Polski” Strzegom – stolica polskiego granitu, to 15,5-tysięczne miasto położone pomiędzy Wrocławiem, Jelenią Górą a Legnicą. Miasto wyjątkowe, na którego wizerunek składają się blisko ośmiowiekowa historia i tradycja oraz pęd ku nowoczesności i dynamiczny rozwój. Symbolem Strzegomia jest granit. Bogate złoża tego minerału warunkują istnienie branży kamieniarskiej – największego pracodawcy gminy. Strzegom to również zabytki. Imponująca Bazylika Mniejsza pw. św. App Piotra i Pawła, górująca nad miastem, to prawdziwa perła architektury, która przyciąga turystów z całej Polski oraz spoza jej granic. Międzynarodowy Festiwal Folkloru, na którym goszczą zespoły z najbardziej egzotycznych zakątków świata, oraz Święto Granitu Strzegomskiego połączony z Plenerem Kamieniarskim, podczas którego swoje rzeźby tworzą wybitni artyści to imprezy, które wyznaczają miejsce Strzegomia na kulturalnej mapie naszego kraju. Strzegom słynie również ze sportu oraz z systematycznie rozbudowywanej bazy turystyczno-sportowej. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego oraz Memoriał Judo im. Edwarda Brzegowego na dobre już zadomowiły się w świadomości kibiców. Strzegom to przede wszystkim miasto o ogromnym potencjale, które z każdym rokiem zmienia swój wizerunek na lepsze. Zapraszamy na gościnną Ziemię Strzegomską!

Największą atrakcją niedzielnego wyjazdu będzie przejazd po jednotorowej estakadzie miejskiej w Strzegomiu z 1911 r. Budowla otacza łukiem o długości 630 m historyczną starówkę począwszy od głowicy rozjazdowej stacji Strzegom Miasto.Składa się z 45 stosunkowo niskich, betonowych arkad i 3 stalowych wiaduktów. Estakada kolejowa w Strzegomiu to jeden z trzech takich obiektów w Polsce po estakadzie we Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim. W styczniu 2020 PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakończyły remont obiektu i przygotowanie nowego toru. Będzie to wydarzenie historyczne ponieważ będzie to pierwszy pasażerski pociąg po tej budowli po rewiatalizacji – pisze muzeum.

Dodatkową atrakcją tego weekendu będzie Nocne zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz specjalna oferta - zwiedzania połączonego z noclegiem w wagonach sypialnych. Po zwiedzaniu planujemy zorganizować wspólny piknik grillowy! Konieczna wcześniejsza rezerwacje na maila rezerwacje@muzeatechniki.pl Muzeum będzie otwarte 18 lipca w godzinach 19:00 – 22 :00, na terenie placówki będzie czynne Kolejowe Bistro w autentycznym wagonie WARS – zaprasza fundacja.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Muzeum w Jaworzynie sprzedaje dwa "ryflaki"

Tabor i technika

Muzeum w Jaworzynie sprzedaje dwa "ryflaki"

Jakub Madrjas 01 kwietnia 2023

Czeski pociąg prowadzony parowozem wjedzie do Polski

Infrastruktura

Czeski pociąg prowadzony parowozem wjedzie do Polski

Michał Szymajda 23 października 2021

Jaworzyna Śląska: Parowóz TKt48 odstawiony. Brakuje pieniędzy na przegląd

Tabor i technika

Parowóz na Estakadzie w Strzegomiu

Infrastruktura

Parowóz na Estakadzie w Strzegomiu

inf. pras 29 sierpnia 2020

Zobacz również:

Muzeum w Jaworzynie sprzedaje dwa "ryflaki"

Tabor i technika

Muzeum w Jaworzynie sprzedaje dwa "ryflaki"

Jakub Madrjas 01 kwietnia 2023

Czeski pociąg prowadzony parowozem wjedzie do Polski

Infrastruktura

Czeski pociąg prowadzony parowozem wjedzie do Polski

Michał Szymajda 23 października 2021

Jaworzyna Śląska: Parowóz TKt48 odstawiony. Brakuje pieniędzy na przegląd

Tabor i technika

Parowóz na Estakadzie w Strzegomiu

Infrastruktura

Parowóz na Estakadzie w Strzegomiu

inf. pras 29 sierpnia 2020

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5