Poseł Michał Jaros zwrócił się z zapytaniem o to, kiedy dojdzie do naprawy linii kolejowej z Wrocławia do Kluczborka przez Oleśnicę. Handlowe prędkości na linii 143 są coraz niższe.
Poseł zwraca resortowi uwagę, że liczba pasażerów pociągów w Polsce w żadnym regionie nie rośnie tak dynamicznie jak na Dolnym Śląsku. Trudno jest jednak powtórzyć frekwencyjny sukces z, na przykład, linii z Wrocławia do Jelcza czy Legnicy, z torowiskiem, po którym pociągi mogą się poruszać z maksymalną prędkością 70 km/h. Tak właśnie jest na linii 143 między Oleśnicą a Kluczborkiem. Pociągi Przewozów Regionalnych na odcinku Wrocław – Kluczbork (97 kilometrów) potrzebują prawie dwóch godzin, aby przebyć tę trasę.
Ministerstwo Infrastruktury przypomina posłowi, że przyszła modernizacja linii 143 znajduje się na etapie przygotowawczym.
Dla (…) inwestycji zostało opracowane studium wykonalności. Od stycznia 2018 r. trwają prace nad dokumentacją projektową. Uwzględniając czas na przygotowanie inwestycji, realizacja robót planowana jest nie wcześniej niż po 2021 r., niezbędne jednak jest zapewnienie jej finansowania – poinformował posła Andrzej Bittel z Ministerstwa Infrastruktury. Jak dodaje, w resorcie infrastruktury prowadzone są prace planistyczne związane z nową perspektywą finansową UE na lata 2021–2027. Ich efektem będzie powstanie listy projektów kolejowych planowanych do realizacji w kolejnych latach.
– Po zakończeniu ww. prac wskazane zostaną te projekty, które na podstawie analiz najlepiej wpisują się w sieciowy charakter transportu kolejowego. Ostateczny kształt listy projektów będzie także uzależniony od zasad korzystania z instrumentów finansowych UE, które są w trakcie ustalania dla nowej perspektywy oraz uwarunkowana wielkością dostępnego budżetu – dodał Andrzej Bittel. Na razie nie wiadomo więc z jakich pieniędzy sfinansowana będzie modernizacja linii, podobnie jak nie znamy dokładnej daty wykonania naprawy.
Na razie wiadomo, że linia ma zostać przygotowana do prędkości 120 km/h. Mają powstać nowe przystanki w Pielgrzymowicach i Mirkowie, nowy, trzeci peron powstanie zaś w Bierutowie. Szacuje się, że rewitalizacja może być warta nawet miliard złotych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.