Transprojekt Gdański opracuje dokumentację projektową i materiały przetargowe dla modernizacji linii obwodowej w Warszawie od Gołąbek do Warszawy Gdańskiej. Prace przygotowawcze dofinansuje Unia Europejska.
Umowa, którą kilka dni temu zawarły Transprojekt Gdański i PKP Polskie Linie Kolejowe obejmuje część projektu POIiŚ 7.1-100 „Modernizacja linii obwodowej w Warszawie (odc. Warszawa Gołąbki/Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska) - prace przygotowawcze”. Projekt został niedawno wpisany na unijną listę Zakłada się zwiększenie przepustowości linii obwodowej w sposób opracowany w ramach Studium Wykonalności modernizacji i rozbudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego w następujących odcinkach:
-
Linia nr 20 Warszawa Zachodnia - Warszawa Praga na odcinku od km 4,350 do km 8,245 {jest to linia pierwszorzędna dwutorowa, zelektryfikowana o znaczeniu państwowym o ruchu towarowo-osobowym; linia ta jest objęta urnową AGTC),
-
Linia nr 507 Warszawa Główna Towarowa - Warszawa Gołąbki od km 0,950 do km 1,768 i od km 2,370do km 2,523 (jest to linia drugorzędna, zasadniczo dwutorowa (odcinek od km 2,472 do km 2,523 jest jednotorowy), zelektryfikowana o znaczeniu państwowym o ruchu towarowym; linia ta jest objęta umową AGTC),
-
Linia nr 509 Warszawa Główna Towarowa - Warszawa Gdańska na odcinku od km -1,250 do km 7,925 (jest to linia pierwszorzędna, zasadniczo dwutorowa (odcinki od km -1,250 do km -0,965 i od km 7,859 do km 7,925 są jednotorowe), zelektryfikowana o znaczeniu państwowym o ruchu towarowym; iinia ta jest objęta umową AGTĆ).
Rozwiązania i parametry techniczne będą spełniać wymagania określone w Technicznych Specyfikacjach Interoperacyjności oraz będą zgodne z Polskimi Normami przenoszącymi Europejskie Normy, technicznymi systemami ustanowionymi przez europejskie organy normalizujące oraz Polskimi Normami i specyfikacjami technicznymi. W opracowywanej dokumentacji należy uwzględnić m.in. następujące rodzaje robót: roboty torowe nawierzchniowe, podtorzowe i odwodnieniowe, budowę oraz przebudowę infrastruktury pasażerskiej, tj. peronów z wyposażeniem, dróg dojścia do nich oraz oznakowania, roboty telekomunikacyjne (w tym; system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz system monitoringu CCTV, system łączności technologicznej, system i urządzenia sygnalizacji i gaszenia pożaru oraz system i urządzenia kontroli dostępu), sieć trakcyjna, elektroenergetyka nietrakcyjna, obiekty inżynieryjne, obiekty kubaturowe m.in. do zabudowy urządzeń SRK z instalacjami oraz pomieszczenia do obsługi eksploatacyjnej lini, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, prace związane z ochroną środowiska, pomiary geodezyjne i inne roboty towarzyszące, usunięcie kolizji z infrastrukturą podziemną.
Modernizacja linii łączącej Warszawę z Grodziskiem, budowa łącznicy pozwalającej na przejazd z kierunku Radomia do Warszawy Gdańskiej i reaktywacja stacji Warszawa Główna. Między innymi takie inwestycje w węźle warszawskim, w ramach unijnej perspektywy 2014-20, planują PKP Polskie Linie Kolejowe - czytaj więcej.