W związku z ogłoszeniem przetargu na studium wykonalności dla Projektu „Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie” Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego przedstawia cel i szczegóły studium.
Południowa Grupa Zakupowa prowadzi obecnie szereg działań, które mają na celu pozyskanie finansowania zakupu 19 pociągów dla czterech województw za kwotę 342 milionów złotych. Zanim zostanie rozpisany przetarg na tabor, koniecznym elementem w pozyskiwaniu finansowania jest studium wykonalności. - Studium wykonalności jest częścią dokumentacji niezbędną do złożenia wniosku o finansowanie zakupu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W tym dokumencie muszą być przeanalizowane uwarunkowania tego przedsięwzięcia od stron ekonomicznych, organizacyjnych, możliwości korzystania z tego sprzętu. Będą również przeanalizowane przyszłe uwarunkowania korzystania z pociągów na liniach kolejowych Potrzeba kilku miesięcy na jego przygotowanie – mówi Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
- Zawiązując porozumienie czerech województw podzieliliśmy się pracą w taki sposób, by z jednej strony przyspieszyć wszystkie czynności przygotowawcze a z drugiej by lider, czyli województwo świętokrzyskie, nie było obciążone wszystkimi czynnościami. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wziął na siebie obowiązek sporządzenia studium wykonalności.– tłumaczy Roman Ciepiela. We wcześniejszej informacji, która rano pojawiła się na naszym portalu, przedstawiamy trasy o których jest mowa w ustaleniach pomiędzy czterema województwami oraz szczegóły ogłoszonego dzisiaj przetargu. Można o tym przeczytać tutaj.
Aby realizacja przedsięwzięcia była jak najbardziej efektywna Południowa Grupa Zakupowa prowadzi szereg uzgodnień dotyczących realizacji projektu. Podział obowiązków pomiędzy cztery województwa ma przyspieszyć zakupu 19 nowych składów. – Nasze działania poprzedziliśmy uzgodnieniami między województwami w temacie parametrów przyszłych linii i właśnie to jest część programowa, którą zlecamy do szczegółowego opracowania. Gdy pojawi się studium wykonalności i w dalszych czynnościach cały wniosek przygotowany przez woj. świętokrzyskie, wówczas będziemy mogli złożyć go do instytucji zarządzających i czekać na ocenę i ewentualne wypisanie umów – mówi Roman Ciepiela dodając, że przygotowania związane z wnioskiem są w gestii woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, natomiast woj. podkarpackie i śląskie zajmuje się sprawami konsultacyjnymi.