W najbliższy wtorek wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany głównie wynikają z dalszej likwidacji kategorii pociągów Interregio oraz z prac infrastrukturalnych, z którymi wiąże się wprowadzanie komunikacji zastępczej. Więcej pociągów będzie uruchamianych jedynie na Podkarpaciu.
Pierwszego września wejdzie już piąta, przedostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy. Kolejna tak istotna ingerencja w roczny rozkład jazdy 2014/2015 wynika z prowadzenia robót torowych - modernizacji, remontów lub utrzymania linii kolejowych. Niejako przy okazji przewoźnicy wprowadzają zmiany w kursowaniu pociągów, jak będzie to miało miejsce z pierwszym dniem września w województwie podkarpackim.
Ograniczenia w ruchu międzywojewódzkim
Zgodnie z zapowiedziami Przewozy Regionalne zlikwidują kolejne pociągi Interregio. Odwołany zostanie pociąg IR Białowieża, łączący południową część województwa podlaskiego z Warszawą. Nie pojadą również pociągi Drwęca (do Poznania Głównego) i Mamry (do Jeleniej Góry ). Zlikwidowane zostaną pozostałe połączenia InterregioBUS. Do końca sierpnia będzie można skorzystać z połączeń: Ustrzyki Górne – Katowice – Ustrzyki Górne, Rzeszów – Kraków – Rzeszów i Rzeszów – Katowice – Rzeszów. Jedynie z uwagi na dofinansowanie przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w rozkładzie pozostały dwa międzynarodowe pociągi tej kategorii, kursujące z Małkini i Ełku do Grodna (i z powrotem).
Więcej pociągów w Podkarpackiem
Bez wątpienia najmniej stabliny rozkład jazdy pociągów Przewozów Regionalnych jest w województwie podkarpackim. Tendencja ta została utrzymana i już za tydzień Oddział z Rzeszowa uruchomi dodatkowe połączenia. W dni robocze będą kursowały 4 pary pociągów między stolicą regionu a Boguchwałą (stacja na linii nr 106). Pociągi te zostały uruchomione z myślą o zapewnieniu dojazdów do pracy i szkół. Warto podkreślić, że połączenia kolejowe zostały zintegrowane z komunikacją autobusową w Boguchwale. Na tej samej linii kolejowej w soboty i niedziele będzie kursowała dodatkowa para pociągów na odcinku Rzeszów – Jasło. Podobna poprawa oferty nastąpi na trasie Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów. W obu przypadkach składy będą kursowały późnym popołudniem i wieczorem. Do 27 września utrzymane zostanie połączenie weekendowe Jasło – Zagórz – Komańcza (para pociągów kursujących w soboty i niedziele).
Duże zmiany w kursowaniu pociągów będą dotyczyły ciągu Rzeszów – Tarnobrzeg – Stalowa Wola Rozwadów / Lublin. Obejmą one okres czasu od 14 września do 16 listopada. Ze względu na prowadzoną modernizację wiaduktu w Widełce niektóre pociągi będą odwołane, za inne pojadą autobusy na części lub na całości trasy. Za niektóre pociągi pojedzie również komunikacja atobusowa między Rzeszowem a Tarnowem. Autobusy nie będą docierały do wszystkich przystanków kolejowych.
Bez większych zmian w pozostałych regionach
W pozostałych województwach makroregionu, czyli lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko- mazurskim, większe zmiany wynikają z likwidacji połączeń Interregio oraz prowadzonych robót torowych, których prowadzenie nierzadko wymusza okresowe wstrzymywanie kursowania pociągów i zastępowanie ich autobusami.
W województwie podlaskim ze względu na wspomnianą likwidację pociągu IR Białowieża, zostaną wprowadzone istotniejsze zmiany w rozkładzie jazdy pociągów na trasie Siedlce – Czeremcha - Hajnówka. Mają one na celu umożliwienie dogodnego dojazdu do Warszawy z przesiadką w Siedlcach. Będą również zmiany dotyczące czasów odjazdów/ przyjazdów pojedynczych pociągów. W województwie lubelskim podróżni muszą liczyć się z większymi zmianami w rozkładach, które wynikają z prac infrastruktururalnych. W przypadku połączeń z Lublina do Chełma i Zamościa niektóre pociągi odjadą od 15 minut wcześniej do 30 minut później. Okresowo (od kilku do kilkunastu dni) zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza w Łukowie (odcinek Łuków Łapiguz – Łuków) oraz w Krasnymstawie (odcinek Krasnystaw Fabryczny – Krasnystaw Miasto). Również w warmińsko- mazurskim największe zmiany będą dotyczyły okresowego wprowadzenia komunikacji zastępczej na odcinkach Olsztyn – Braniewo oraz Olsztyn – Gutkowo. Podobnie jak w lubelskiem, nastąpią zmiany w godzinach kursowania niektórych składów. Przykładowo pociąg nr 90600 z Olsztyna Głównego do Działdowa odjedzie 41 minut później, zaś pociąg nr 90602 w tej samej relacji – 22 minuty wcześniej.
PR Kielce w województwie śląskim
Oddział Świętokrzyski, który obsługuje pociągi na styku z województwem śląskim informuje o zmianach dotyczących połączeń z Częstochową i Katowicami. Wynikają one z prowadzonych robót torowych. Składy dojeżdżające do miasta nad Wartą pojadą przez stację Częstochowa Stradom, ale z pominięciem przystanków Częstochowa Raków. Również na odcinku Katowice - Sosnowiec Kazimierz - Katowice nadal funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa.
Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.