Niespełna rok po premierze videomatów Polregio przedstawiło podczas targów Trako kolejne urządzenia samoobsługowe – specjalnie zaprojektowany biletomat z funkcją videomatu do montażu poza budynkami oraz biletomat do montażu w pociągach. – Liczymy na to, że urządzenia spotkają się z przychylnością organizatorów i pasażerów, przyczyniając się do zmniejszenia luki między liczbą okienek kasowych a liczbą przystanków i stacji, w których zatrzymują się nasze pociągi – mówi Adam Pawlik, prezes Polregio.
Nowe urządzenia mają być odpowiedzią na problem z zakupem biletów – zwłaszcza na mniejszych przystankach i stacjach. – Zatrzymujemy się codziennie na ok. 1900 stacjach. Mamy ok. 120 okienek kasowych. Luka między istniejącymi kasami, które są dość drogie w utrzymaniu a miejscami zatrzymania pociągów jest ogromna. Videomat miał być odpowiedzią na pytanie, czy da się uzupełnić tę lukę. Widzimy duże zainteresowanie pasażerów. Pilotaż pokazał jednak, że potrzeba też urządzenia, które może działać na zewnątrz, poza budynkiem – mówi Adam Pawik, prezes Polregio.
Urządzenia zaprojektowała firma M4B. – Jesteśmy spółką polską, która projektuje i dostarcza rozwiązania samoobsługowe. Cieszymy się, że teraz także dla kolei. Urządzenie, które przedstawiamy, musi być odporne na warunki zewnętrzne. Jasność ekrany dostosowuje się automatycznie. Ekran jest we wnęce – nie tylko z uwagi na ograniczenie nasłonecznienia czy wpływu wiatru i deszczu, ale także z uwagi na fakt, że urządzenie ma działać jako videomat. Żeby dźwięk był dobrze słyszalny, muszą być zapewnione odpowiednie warunki. Wnęka tworzy muszlę, która poprawia akustykę – mówi Jarosław Leśniewski, prezes firmy M4B. Wkrótce pierwsze urządzenie zostanie zamontowane na stacji w Żukowie.
Biletomaty, podobnie jak wcześniejsze urządzenia, pełnią funkcję videomatów, oferując tym samym usługi dostępne w tradycyjnej kasie biletowej. Istnieje możliwość połączenia z konsultantem – tzw. e-kasjerem w call center. E-kasjerzy są dostępni w godzinach 6-22. Jak zapowiada Polregio, do końca roku dostępnych będzie ok. 30 videomatów dworcowych, a w kolejnym roku liczba ta ma zostać zwiększona o kolejne 90 urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych.
Drugą nowością się automaty biletowe do pociągów. Oferuje je firma Avista. Są one wyposażone w 21,5-calowy ekran z antyrefleksem. – Skupiamy się na funkcjonalności sprzedaży biletów. W momencie, gdy ktoś się spieszy, będzie miał zapewniony komfort możliwości zakupu biletu w pociągu – mówi Sebastian Borowski, prezes zarządu Avista.
30 takich urządzeń zostanie zamontowanych w pociągach jeżdżących w województwie wielkopolskim. – Mamy nadzieję, że ta rodzina urządzeń samoobsługowych spodoba się organizatorom i naszym klientom – mówi Pawlik.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.