O kontrakt na dotowane w formule PSC przewozy pasażerskie do Ciechocinka zamierza ubiegać się Polregio – jeden z dwóch przewoźników obsługujących dziś regionalne przewozy kolejowe w województwie. Na razie nie wiadomo, czy w szranki stanie też Arriva lub jakikolwiek inny operator.
Jak informowaliśmy niedawno, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego poszukuje przewoźnika, którego zadaniem będzie obsługa przewozów pasażerskich na linii 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek przez 5 lat począwszy od 14 grudnia bieżącego roku. Zamawiający nie wymaga spełnienia kryterium doświadczenia ani zatrudniania określonej liczby pracowników.
Polregio w blokach startowych. Co z Arrivą?
– Polregio przystępuje do przetargu na pasażerskie przewozy regionalne na trasie Ciechocinek-Toruń z możliwym wydłużeniem do Bydgoszczy. Z uwagi na trwającą analizę warunków postępowania jest jeszcze za wcześnie, aby udzielić odpowiedzi na pozostałe pytania – czytamy w wiadomości otrzymanej z zespołu prasowego Polregio. Wspomniane pytania, które zadaliśmy, dotyczyły taboru, jakim spółka zamierza obsługiwać linię po ewentualnej wygranej, oraz tego, czy krótki czas, jaki pozostał do terminu rozpoczęcia obsługi linii (14 grudnia bieżącego roku), nie stanowi dla firmy przeszkody.
Te same pytania wysłaliśmy także do Arrivy oraz SKPL. Na razie nie otrzymaliśmy od nich deklaracji w tej sprawie. Na decyzję o starcie w przetargu te oraz inne potencjalnie zainteresowane firmy mają jeszcze trzy tygodnie – termin składania ofert upływa 23 kwietnia. Właśnie krótki czas między tą datą a wymaganym dniem rozpoczęcia przewozów jest najpoważniejszym zastrzeżeniem do warunków przetargu. Faworyzuje on bowiem tych przewoźników, którzy czas na przygotowania mogą skrócić do minimum – bo już dziś mają tabor, bazę techniczną i kadry na terenie województwa. Warunki te spełniają Polregio i Arriva.
Co najmniej osiem par na dobę
Linię można będzie obsługiwać zespołami trakcyjnymi lub wagonami motorowymi o napędzie elektrycznym, spalinowym lub dualnym. Pojazdy muszą być wyposażone w klimatyzację lub urządzenia schładzające i mieć co najmniej 4 miejsca do przewozu rowerów. Zamawiający zastrzega sobie prawo do przekazania wykonawcy dodatkowego taboru.
Na odcinku Toruń – Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek ma kursować średnio na dobę od 8 do 13 par pociągów, w tym w relacji wydłużonej do Bydgoszczy – jedna lub pół pary (kurs tylko w jedną stronę). W poszczególnych latach kształt rozkładu jazdy może się różnić w zależności od wyników badań potrzeb przewozowych. Wskaźnik punktualności ma być nie niższy od 95%. Przez pierwszy miesiąc przewozów (14 grudnia 2025 r. – 18 stycznia 2026 r.) na odcinku Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek ma obowiązywać taryfa specjalna z jednorazowym przejazdem na odcinku Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek za złotówkę.