Decyzja Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego od 1 stycznia 2021 r. znacznie ogranicza liczbę połączeń Polregio w województwie kujawsko-pomorskim. Przewoźnik liczy, że w wyniku dalszych rozmów samorząd województwa znajdzie pieniądze na przywrócenie dotychczasowego rozkładu jazdy w perspektywie kilku miesięcy.
12 grudnia 2020 r. podpisana została
umowa między Polregio a przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na świadczenie usług przewozów kolejowych w regionie. Zdaniem Polregio decyzja zarządu województwa o znacznym ograniczeniu budżetu oznacza zlikwidowanie kilkudziesięciu połączeń w województwie kujawsko-pomorskim.
– Do ostatniej chwili liczyliśmy, że marszałek zwiększy budżet i będziemy go dalej przekonywać, aby odmroził środki w ciągu kilku miesięcy. Jesteśmy gotowi, aby z powrotem uruchomić połączenia, które w ostatnich miesiącach pozwalały na dojazd do pracy, placówki służby zdrowia, w ciągu kilku miesięcy powinny również służyć do dojazdów na uczelnię, szkołę czy do rodziny – mówi Artur Martyniuk, prezes Polregio.
– Decyzja marszałka oznacza ostre cięcie połączeń kolejowych. Zaoferowana po bardzo długich negocjacjach kwota pokrywa koszty do obsługi jedynie 2,2 mln pockm, chociaż marszałek jeszcze w kwietniu zamówił rozkład na dotychczasowym poziomie, czyli ok. 3,5 mln pockm. Misją Polregio jest zapewnienie dostępu do bezpiecznego i niedrogiego transportu wszystkim mieszkańcom Polski, a nie tylko tym mieszkającym w dobrze skomunikowanych miejscach. Jako przewoźnik skutecznie walczymy ze zjawiskiem wykluczenia transportowego, które według szacunków dotyka 14 mln Polaków. To jednak nierówna walka i możemy w niej zajść tak daleko, na ile pozwolą nam samorządy, bo do kolejowych przewozów regionalnych trzeba z definicji dopłacać i tak jest w całej Europie, a nie tylko Polsce. Dla mieszkańców wielu miasteczek czy wsi pociąg to często jedyna szansa na naukę czy podjęcie zatrudnienia, a możliwość pracy zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, ma przecież kluczowe znaczenie. Nadal chcemy jak najwięcej i jak najczęściej jeździć, ale Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego skutecznie nam to uniemożliwia – podkreśla Martyniuk.
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wprowadził zmiany, których efektem będą ograniczenia w ruchu pociągów międzyregionalnych oraz ograniczenie pracy przewozowej na popularnych w regionie liniach. W związku z tym od 13 grudnia 2020 roku pociągi na terenie województwa są uruchamiane w relacjach:
- Toruń – Olsztyn (4 pary pociągów) (było Bydgoszcz – Olsztyn)
- Bydgoszcz – Laskowice Pomorskie – Gdynia (4 pary pociągów)
Natomiast od 1 stycznia 2021 roku nastąpią następujące zmiany w relacjach:
- Toruń – Inowrocław – Poznań – tylko dwie pary pociągów będą kursowały w pełnej relacji, natomiast pozostałe połączenia będą kursowały w relacji skróconej, z Inowrocławia lub Mogilna do Poznania, poprzednio było 6 par pociągów w pełnej relacji)
- Bydgoszcz – Inowrocław – Poznań – tylko 2 pociągi do Poznania, w tym tylko jeden pociąg w pełnej relacji bezpośredniej przyjeżdżający do Bydgoszczy ok. godz. 14
- Poznań – Inowrocław – Bydgoszcz – tylko jeden bezpośredni pociąg powrotny w pełnej relacji
- Poznań – Inowrocław – drugi pociąg powrotny w relacji skróconej, tylko do Inowrocławia.
Ponadto decyzją Marszałka ograniczono następujące trasy w regionie.
Linia nr 18
Włocławek – Toruń Gł. – 10 par pociągów (było 16)
Toruń Gł. – Bydgoszcz Gł. – 18 par pociągów (było 23)
Bydgoszcz Gł. – Bydgoszcz Wsch. – 19 par pociągów (było 23)
Bydgoszcz Gł. – Nakło n/Not. – 11 par pociągów (było 13)
Linia nr 131
Inowrocław – Bydgoszcz Gł. – 6 par pociągów (było 13)
Bydgoszcz Gł – Laskowice Pomorskie (Gdynia) – 4 pary pociągów (było 11)
Linia nr 353
Mogilno – Inowrocław – 9 par pociągów (było 10)
Inowrocław – Toruń Gł. – 4 pary pociągów (było 9)
Toruń Gł. – Jabłonowo Pom. – 7 par pociągów (było 10)
Mogilno – gr. woj. – 8 par pociągów (było 9)
W okresie przejściowym, od 13 grudnia do końca roku na wybranych trasach pociągi kursują w podobnej liczbie jak przed zmianą rozkładu. Prosimy każdorazowo o sprawdzenie połączenia na https://www.portalpasazera.pl/ lub www.polregio.pl