Samorząd województwa podlaskiego uruchomi połączenia kolejowe do Siemianówki. W rozkładzie jazdy znajdą się jednak tylko dwie pary kursów z Czeremchy. Czy jest to oferta wystarczająca, by przyciągnąć pasażerów?
Rok po przywróceniu regularnych przewozów regionalnych na odcinku Hajnówka – Lewki samorząd województwa podlaskiego wznowi regularne połączenia całoroczne pomiędzy Hajnówką a Siemianówą na linii nr 31 Siedlce – Siemianówka – granica państwa. Przeznaczony do reaktywacji odcinek ma ok. 25 km długości i w ostatnich latach był czynny jedynie sezonowo. Planowe pociągi całoroczne zniknęły stamtąd na początku XXI w. (dawniej kursy były realizowane do przystanku Cisówka znajdującego się bliżej granicy polsko-białoruskiej).
Oferta mocno ograniczona. „Dostosowana do konkretnych potrzeb”
Połączenia wystartują 1 stycznia 2022 r. i, jak przyznaje sam organizator przewozów, ich oferta będzie w początkowym okresie raczej skromna. – Na razie będzie się ona ograniczać do dwóch par pociągów na dobę – mówi Małgorzata Półtorak, p.o. zastępca dyrektora Departamentu Polityki Informacyjnej w Urzędzie Marszałkowskim Wojeœództwa Podlaskiego. Co więcej, odjazdy rozplanowano w sposób dość nietypowy.
– Pociągi ze stacji Hajnówka będą odjeżdżały o 6:15 i 18:22, a z Siemianówki – o 7:19 i 19:23 – zapowiada nasza rozmówczyni. Choć taki grafik z pewnością nie będzie pasował uczniom, UMWP zapewnia, że jest on przemyślany. Region chciał bowiem dostosować godziny odjazdów do 12-godzinnego rytmu pracy wielu przedsiębiorstw mających swoje siedziby w rejonie Siemianówki (znajdują się tam m.in. firmy związane z towarowym ruchem granicznym). Samorząd: Otrzymywaliśmy sygnały o potrzebie uruchomienia kursów
– O wznowienie przewozów wnioskowały osoby zatrudnione w rejonie stacji Siemianówka, a także stowarzyszenia działające na rzecz poprawy dostępności transportu kolejowego – stwierdza przedstawicielka regionu. Podobnie jak pozostałe kursy zlecane przez UMWP, także te do Siemianówki obsłuży Polregio. Połączenia będą realizowane w bezpośrednich relacjach do Czeremchy. Czas przejazdu całej trasy będzie oscylował wokół godziny, do Hajnówki dotrzemy zaś w ok. 24 min.
Choć region przedstawił nam początkową ofertę jako ograniczoną, nie poinformował o konkretnych planach jej rozszerzenia w kolejnych miesiącach. Warto w tym miejscu podkreslić, że obok samej Siemianówki dostęp do kolei pasażerskiej otrzyma także Narewka. To miejscowość o pewnym znaczeniu turystycznym.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.