Realizowany jedynie w województwie podkarpackim regionalny mechanizm finansowy przyczynił się do wykonania kolejnych inwestycji zlokalizowanych przy terenach kolejowych, a służących głównie społecznościom lokalnym. W 2019 r. zrealizowano 4 zadania. Na bieżący rok zaplanowano kontynuację projektu. Nie wiadomo, jaka będzie dalsza przyszłość Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.
Wojewódzki FK w 2019 r.
W ubiegłym roku kontynuowany był projekt pn. Wojewódzki Fundusz Kolejowy. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, w 2019 r. zrealizowano 4 inwestycje o łącznej wartości 596 283,68 zł. W kwocie tej zawiera się dotacja z budżetu województwa w wysokości 50 tys. zł.
W ramach projektu beneficjenci zrealizowali cztery inwestycyjne. Gmina Lubaczów wykonała prace polegające utworzeniu miejsc postojowych dla rowerzystów oraz budowy chodnika przy stacji kolejowej w Baszni (linia kolejowa nr 101 Munina – Hrebenne). Gmina i Miasto Zagórz zrealizowało zadanie pn. „Budowa 20 miejsc postojowych dla samochodów osobowych”. Gmina Wojaszówka, którą przecina linia nr 106 Rzeszów Główny - Jasło wykonała inwestycję pn. „Budowa oświetlenia przy drodze gminnej w obrębie przejazdu kolejowego w Wojaszówce”. Samorząd miasta Jasło dokonał przebudowy fragmentu budynku byłego dworca PKP wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia. Jak informowała jeden z lokalnych portalu, w budynku m.in. urządzono i udostępniono sanitariaty.
Projekt będzie realizowany w 2020 r., potem nie wiadomo
Realizacja projektu będzie kontynuowana. – Projekt „Wojewódzki Fundusz Kolejowy” będzie kontynuowany w roku bieżącym z uwagi na to, że ze względów proceduralnych część samorządów w nim uczestniczących wydłużyła termin realizacji na rok 2020 – wyjaśnia Aleksandra Gorzelak-Nieduży. Udzielająca informacji nie przesłała listy zadań jakie będą wykonane w najbliższych miesiącach.
Natomiast nie wiadomo, czy projekt będzie kontynuowany w następnych latach. - Na obecną chwilę nie zapadła jeszcze decyzja o kontynuowaniu tego projektu w nowej edycji. Dotychczasowe doświadczenie wskazuje na potrzebę kontynuowania takiego projektu. Wszystko będzie zależeć od wspólnego stanowiska jednostek samorządu terytorialnego, które głównie są beneficjentem i wykonawcą zadań w tym obszarze – wyjaśnia przedstawicielka biura prasowego.
Wojewódzki Fundusz Kolejowy….
to wspólna inicjatywa województwa podkarpackiego oraz 30 jednostek samorządu terytorialnego, położonych w pobliżu odcinków linii kolejowych: nr 68 Lublin - Przeworsk, nr 71 Rzeszów – Ocice, nr 91 Kraków Główny - Medyka, nr 101, nr 106 i nr 108. Projekt zakłada wsparcie finansowe udzielanym wzajemnie przez samorządy przy realizacji niewielkich inwestycji infrastrukturalnych na terenach położonych w rejonie stacji i przystanków kolejowych. W ramach projektu realizowane były inwestycje polegające m.in. na budowie miejsc postojowych dla samochodów i jednośladów, budowie chodników i oświetlenia, remoncie dróg gminnych oraz wykonaniu prac budowlanych w budynkach przejętych gminy od PKP. Działania te mają stanowić jeden z elementów zachęcających do korzystania z pociągów pasażerskich.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.