W niedzielę 13 grudnia odbyła się oficjalna inauguracja weekendowych połączeń kolejowych na trasie Rzeszów – Komańcza. Pociąg jest skierowany głównie do studentów, ale idea ma na celu promocję kolei i rozwój tego systemu transportu w woj. podkarpackim.
W niedzielę 13 grudnia rajdem kolejowo – pieszym „Śladami Prymasa Tysiąclecia” zainaugurowano nowe połączenie kolejowe Rzeszów – Komańcza – Rzeszów pn. „Bieszczadzki Żaczek”. W połowie lipca informowaliśmy o tym, że Przewozy Regionalne Oddział Podkarpacki w Rzeszowie wznowił połączenia regionalne na odcinku Zagórz – Komańcza linii nr 107 we wszystkie weekendy sierpnia i września, które cieszyło się dużą popularnością. Kursowała jedna para pociągów Regio na trasie Jasło – Zagórz – Komańcza. Połączenie odniosło sukces, stąd organizatorzy wiążą duże nadzieje z kolejnym projektem, czyli "Bieszczadzkim Żaczkiem".
Sukces połączeń do Komańczy
Przypomnijmy: sierpniowo-wrześniowe połączenie zostało uruchomione na zlecenie Marszałka Województwa Podkarpackiego, organizatora kolejowych przewozów regionalnych. Jak podawał przewoźnik, „rozkład jazdy pociągów został ustalony podczas prac zespołu powołanego przez Marszałka Województwa. W skład tego zespołu wchodzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, samorządów lokalnych, Przewozów Regionalnych, Zakładu Linii Kolejowych oraz strona społeczna, związki zawodowe.”
Pociąg cieszył się dużą popularnością. W okresie pięciu weekendów sierpnia skorzystało z niego ponad 2600 pasażerów. W celu promocji połączenia powstała strona internetowa, na której zamieszczono informacje m.in. o ofercie. Zapowiedziano tam również korzyści, jakie ma przynieść zakup biletu na przejazd pociągiem. Funkcjonowanie połączeń zbiegło się z inauguracją projektu „Wojewódzki Fundusz Kolejowy”. Przedstawiciele 43 podkarpackich samorządów podpisali listy intencyjne pozwalające realizować przedsięwzięcia nakierowane na poprawę stanu infrastruktury kolejowej. Więcej o WFK pisaliśmy tutaj.
„Bieszczadzki Żaczek” kontynuacją
Kontynuacją projektu z wakacji, ale w rozszerzonej formie, ma być połączenie pn. „Bieszczadzki Żaczek”. To pomysł inicjatywy „KochamKolej.pl” realizowanej przy współpracy m.in. z Przewozami Regionalnymi Oddziałem Podkarpackim oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Głównym założeniem projektu jest promocja i rozwój połączeń kolejowych z Rzeszowa na południe województwa, w tym do Komańczy, gdzie pociągi nie docierały już kilka lat.
Pociąg „Bieszczadzki Żaczek” odjeżdża z Rzeszowa w piątki o 15:51, a do Komańczy dociera o 19:59. W sobotę skład udaje się do Jasła (odjazd 6:00, na miejscu 8:34) a w niedzielę o godzinnie 7:30 powraca do Komańczy. Tego samego dnia o 15:02 skład odjeżdża w kierunku Rzeszowa. Pociąg jest skomunikowany z TLK Luna Gdynia/Warszawa – Kraków – Zagórz a w Rzeszowie m.in. z połączeniami w kierunku Krakowa i Wrocławia. Pierwszy pasażerowie zwracali uwagę przede wszystkim na fakt, że jest to połączenie bezpośrednie, które pomimo około 4-godzinnego czasu przejazdu stanowi alternatywę dla podróży komunikacją autobusową z kilkoma przesiadkami. Inne to komfort podróży, atrakcyjna cena biletu oraz bezpłatny Internet Wi-Fi na pokładzie pociągu.
Będzie sukces?
Start "Bieszczadzkiego Żaczka" pozytywnie komentował przedstawiciel "KochamKolej.pl". – Wbrew sceptycznym opiniom, oprócz kilkudziesięciu osób z pieszo-rowerowego rajdu do klasztoru w Komańczy, na pokładzie pociągu pojechało z nami około dziesięciu „bieszczadzkich żaczków”, którzy otrzymali prezenty od Przewozów Regionalnych. Myślę, że już możemy powiedzieć o małym sukcesie na początku projektu – powiedział Igor Wójciak z „KochamKolej.pl”.
– Cieszę się, że pasażerowie mogli dojechać szynobusem do Komańczy. Chwała wszystkim, którzy starali się o pociąg do naszej gminy. Mam nadzieję, że linia kolejowa, która funkcjonuje od około 150 lat, wreszcie będzie funkcjonować normalnie – dodał Stanisław Bielawka, Wójt Gminy Komańcza. Warto dodać, że inicjatywa „KochamKolej.pl” przygotowała system ulg i zniżek, do których uprawnieni są posiadacze biletów z „Bieszczadzkiego Żaczka” w okresie swojej ważności. Patronat honorowy nad połączeniem objął Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.