Stowarzyszenie „Wrota Mazur” poinformowało o uruchomieniu pięciu par pociągów, które pojadą po nieczynnej na co dzień trasie Działdowo-Lidzbark. Do miasta położonego przy linii nr 208 będą to pierwsze połączenie pasażerskie od 2007 r., kiedy to zlikwidowano ruch osobowy. Składy będą jedną z atrakcji pikniku rodzinnego.
Linia 208 między Działdowem a Brodnicą
Jednotorowy i niezelektryfikowany odcinek Działdowo-Lidzbark-Brodnica linii nr 208 biegnącej do Chojnic od lat nie jest eksploatowany. PKP PLK ustanowiła na tym odcinku prędkość dopuszczalną V=0 km/h, co skutkuje wstrzymanym ruchem kolejowym. Na położonym na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko- mazurskiego odcinku ruch pociągów wstrzymano w 2007 r. Jak można przeczytać
w obszernym wywiadzie na temat "Kolei Lidzbardzkiej" opublikowanym w lokalnym „Tygodniku Działdowskim” oficjalnym powodem była niska frekwencja podróżnych oraz brak woli dofinansowania połączeń przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Przywrócenie połączeń na tej trasie jest bardzo postulowane. Jak wynika ze sprawozdania z konsultacji publicznych programu wieloletniego „Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 roku”, odcinek Brodnica-Działdowo był najczęściej zgłaszanym do podwyższenia jego kategorii. Powinno to skutkować wykonaniem niezbędnych prac i jego udostępnianiem przewoźnikom. Wnioski te zostały jednak odrzucone.
Powrót pociągów na jeden dzień
Jednak po latach pociągi pasażerskie znów powrócą do Lidzbarka. Staraniem Stowarzyszenia „Wrota Mazur”, które we współpracy z kilkoma podmiotami (m.in. PKP PLK oraz Warmińsko-Mazurskim Towarzystwem Miłośników Kolei), zorganizowała pociągi kursujące między Działdowem a Lidzbarkiem. Mają one stanowić jedną z atrakcji I Rodzinnego Pikniku Kolejowego "Pociąg do Lidzbarka" organizowanego 16 czerwca. W ramach imprezy zaplanowano uruchomienie 5 par pociągów. Trzy z nich połączą Działdowo z Lidzbarkiem, pozostałe pojadą w skróconej relacji Lidzbark – Lidzbark Miasto.
Skład (pojazd serii SA106) będzie kursował w godzinach 10:00-19:00. Obsłuży 4 przystanki – poza wymienionymi zatrzyma się również na stacji Płośnica. Czas przejazdu dłuższego odcinka o długości 25 km wyniesie 30 minut, zatem pociąg po trasie na co dzień wyłączonej z eksploatacji pojedzie szybciej niż np. po czynnej linii Chełm – Włodawa. Jak podał organizator imprezy, jeden z przejazdów został zorganizowany z myślą o miłośnikach kolei.
Z informacji udostępnionych przez organizatora, liczba miejsc w pociągach jest ograniczona. Dlatego prowadzona jest sprzedaż biletów, która odbywa się w siedzibie stowarzyszenia. Była również możliwa rezerwacja biletów przez Internet. Opłata za przejazd po trasie podstawowej wyniesienie 10 zł. Więcej informacji o imprezie można znaleźć
na stronie Stowarzyszenia „Wrota Mazur”.