Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pociągi dla obywateli Ukrainy. Jakie zasady mają przewoźnicy? [проїзд потягом для українців]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-07-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pociągi dla obywateli Ukrainy. Jakie zasady mają przewoźnicy? [проїзд потягом для українців]
Fot. mszdjęcie ilustracyjne
Urząd Transportu Kolejowego zaktualizował i zebrał informacje od polskich przewoźników kolejowych, dotyczące zasad przejazdu obywateli Ukrainy. Gdzie Ukraińcy mogą liczyć na bezpłatny przejazd, a gdzie muszą zapłacić?

Od 1 lipca bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy będą możliwe tylko u wybranych przewoźników kolejowych na określonych zasadach. Zakup biletu będzie konieczny m.in. na pociągi dalekobieżne PKP Intercity. Prosimy sprawdzić informacje poniżej. Komunikat będzie na bieżąco aktualizowany.

Українська версія тексту доступна тут

W Polsce funkcjonuje przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity oraz kilku przewoźników uruchamiających pociągi regionalne i aglomeracyjne. W wybranych pociągach obywatele Ukrainy mogą podróżować za darmo.

PKP INTERCITY

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują.

Cały czas działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-18.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy u przewoźników regionalnych i aglomeracyjnych:

ARRIVA RP

Bezpłatne przejazdy obowiązują do 31 sierpnia. Podróż będzie realizowana na podstawie ważnego paszportu potwierdzającego obywatelstwo. Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są: dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia, kobiety w każdym wieku, mężczyźni powyżej 60. roku życia, mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.

Ww. osoby posiadające obywatelstwo ukraińskie uprawnione są do bezpłatnych przejazdów na podstawie paszportu, który potwierdza przekroczenie granicy (polskiej jak i innego państwa Unii Europejskiej) po 24.02.2022 roku lub dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL.

KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują, za wyjątkiem pociągów międzynarodowych, ale tylko dla relacji z przekroczeniem granicy (np. Wrocław – Berlin). Bezpłatne przejazdy są wówczas możliwe dla: dzieci i młodzież od 4 do 18 roku życia, kobiet w każdym wieku, mężczyzn powyżej 60 roku życia, mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.

KOLEJE MAŁOPOLSKIE

Bezpłatne przejazdy obowiązują do odwołania. Osoby uprawnione mogą otrzymać nieodpłatny bilet od obsługi w pociągu. Mogą z nich korzystać obywatele Ukrainy, tj.: dzieci i młodzież do 18 lat, kobiety – bez względu na wiek, mężczyźni po 60. roku życia, mężczyźni między 18. a 60. rokiem życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, podczas podróży należy okazać: ważny paszport, potwierdzający przekroczenie granicy (zarówno polskiej, jak i innego państwa UE) od 24 lutego 2022 r. albo
dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, wydanym po 24 lutego 2022 r.

KOLEJE MAZOWIECKIE

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują.

KOLEJE ŚLĄSKIE

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują.

KOLEJE WIELKOPOLSKIE

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują.

ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

Bezpłatne przejazdy obowiązują do odwołania. Do przejazdów pociągami kategorii ŁKA oraz ŁKA Sprinter, na podstawie nieodpłatnych biletów wydawanych w kasach biletowych lub u obsługi pociągu na przejazd w jedną stronę, uprawnieni będą obywatele Ukrainy po okazaniu: ukraińskiego paszportu, z którego będzie wynikać przekroczenie granicy (polskiej lub innego państwa Unii Europejskiej) po 24 lutego 2022 r. lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka) wraz z jednym z poniższych dokumentów: potwierdzeniem nadania numeru PESEL lub „Poświadczenie dla Obywateli Ukrainy w celu wydania biletu kolejowego” wydane przez Urząd Wojewódzki.

Poświadczenie musi być wypełnione w sposób czytelny i trwały, zgodnie ze wskazaniami rubryk oraz potwierdzone przez wystawcę czytelnym odciskiem pieczęci (stempla), podpisem i datą. Natomiast podrobione, przerobione, nienależące do okaziciela, wystawione osobom nieuprawnionym, nieprawidłowo wystawione z dopiskami lub zniszczone w stopniu uniemożliwiającym odczytanie danych – uważa się za nieważne.
Od ww. osób nie będzie również pobierana opłata za przewóz rzeczy i zwierząt.

PKP SKM W TRÓJMIEŚCIE

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują

POLREGIO

Przejazdy pociągami POLREGIO dla uchodźców będących obywatelami Ukrainy, tj. dzieci i młodzieży do 18. roku życia, kobiet w każdym wieku, mężczyzn po 60. roku życia oraz mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnościami lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej, od 1 lipca 2022 r., będą odbywały się następująco:

od 1 do 31 lipca 2022 r. na obszarze województwa małopolskiego i łódzkiego: bezpłatnie;
od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 r. na obszarze województwa lubuskiego i kujawsko-pomorskiego: bezpłatnie;
od 1 lipca 2022 r. w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, pomorskim, dolnośląskim: brak bezpłatnych przejazdów.

W przypadku relacji wykraczających poza województwo objęte możliwością realizowania nieodpłatnych przejazdów uchodźców z Ukrainy, podróżny zobowiązany jest zakupić bilety na zasadach ogólnych od ostatniej stacji na obszarze takiego województwa do nowej stacji przeznaczenia.

SKM WARSZAWA

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują.

WARSZAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA

Bezpłatne przejazdy nie obowiązują.

DODATKOWE INFORMACJE

Mężczyźni z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przejazdów wybranymi pociągami regionalnymi (wskazanymi powyżej) są zobowiązani do okazania dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność – osoby o widocznej niepełnosprawności zwolnione są z tego obowiązku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5