Wizerunek kompozytora na pociągu przypomni nam o tym, że rok 2019 to Rok Stanisława Moniuszki. W środę, 24 kwietnia odbyła się uroczystość nadania pociągowi imienia wielkiego kompozytora. Będzie to kolejny niezwykły pojazd w taborze Pomorza Zachodniego.
Pociąg im. Stanisława Moniuszki z zewnątrz jest oklejony wizerunkiem kompozytora. Informacje o artyście można zobaczyć również wewnątrz pojazdu. – Za kilka dni będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Mówimy o nim, że jest kompozytorem zapomnianym i niedocenianym. Chcemy przypomnieć jego sylwetkę i utwory. W regionie zaplanowaliśmy ponad 40 wydarzeń nie tylko stricte artystycznych, ale i takich jak to. Łączymy muzykę z komunikacją i transportem – mówił podczas spotkania marszałek Olgierd Geblewicz. – Dziś wszyscy czujemy pociąg do opery, dlatego w środku będzie można przeczytać o życiu i twórczości Moniuszki. Mam nadzieję, że wielu podróżnych zostanie zainspirowanych do wzięcia udziału w organizowanych wydarzeniach – podkreślał marszałek.
– Słuchajcie Moniuszki, bo warto – podkreślał dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, który jest koordynatorem obchodów Roku Moniuszkowskiego w naszym województwie. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Obchody Roku Moniuszki przyniosą na Pomorzu Zachodnim dziesiątki wydarzeń, wśród nich: premiery, koncerty, konferencje, wystawy i spotkania poświęcone dokonaniom wybitnego kompozytora.
Rok Moniuszki na Pomorzu Zachodnim
Punktem kulminacyjnym zachodniopomorskich obchodów Roku Moniuszkowskiego będzie „Piknik z Moniuszką” na Jasnych Błoniach 5 maja br., podczas którego 200 par zatańczy poloneza skomponowanego przez S. Moniuszkę. Warsztaty taneczne poprowadzi Krystyna Mazurówna. Na pikniku nie zabraknie atrakcji dla rodzin. Dla najmłodszych Opera przygotowuje grę miejską „MoniuszkoGo”, która połączy możliwości gry w sieci z przemieszczaniem się po realnych miejscach w pobliżu Jasnych Błoni. Tematem przewodnim będzie życie i twórczość kompozytora, a osoby, które najlepiej będą odpowiadały na pytania, będą rywalizowały o atrakcyjne nagrody.
W niedzielę, 5 maja 2019 r. na ulice Szczecina wyjedzie zabytkowy tramwaj. Wewnątrz pojazdu rozbrzmiewać będzie muzyka skomponowana przez Stanisława Moniuszkę, a podróż umilą artyści Opery na Zamku w strojach z epoki. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny. Przy ulicy Stanisława Moniuszki w Szczecinie oraz w Parku Kasprowicza przygotowana zostanie mobilna wystawa poświęcona twórczości kompozytora. W centralnych punktach miasta zawisną plakaty i bilboardy upamiętniające rocznicę urodzin oraz dorobek wybitnego twórcy.
Przywrócić pamięć
Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Wychował się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Następnie rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie muzyczną naukę odbierał u Augusta Freyera. W 1837 r. Moniuszko wyjechał do Berlina, by kształcić się u Carla Friedricha Rungenhagena. W 1840 zamieszkał w Wilnie, gdzie został organistą, a także komponował i organizował życie muzyczne w mieście. Po ponownych przenosinach do Warszawy w 1858 r. tworzył w stolicy operę. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery Halka i Straszny dwór.
„Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stawiamy go na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski” – czytamy w uchwale Senatu ustanawiającej Rok Moniuszkowski.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.