Fot. Travelarz, CC BY-SA 3.0 plStacja w Kątach Wrocławskich
27 marca odbyły się warsztaty kreatywne dotyczące planowanej modernizacji dworca w Kątach Wrocławskich.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób, w tym m.in. przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych, policji, przedsiębiorcy, członkowie stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej i Seniorzy. Każdy z obecnych miał szansę przedstawić i przedyskutować wraz z innymi uczestnikami swoje oczekiwania względem planowanej inwestycji.
Dyskusja w grupach
Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z zakresem planowanego przez PKP SA przedsięwzięcia i zakładanymi terminami jego realizacji. Następnie wzięli udział z badaniu preferencji i wstępnej dyskusji z przedstawicielami kolejowej spółki PKP SA. Podczas warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których dyskutowali o najważniejszych z ich punktu widzenia funkcjonalnościach dla dworca i otaczającej go przestrzeni publicznej.
– Podczas poniedziałkowych warsztatów podkreślano przede wszystkim konieczność dostosowania dworca w Kątach Wrocławskich do wszystkich grup podróżnych – w tym rodzin z dziećmi, seniorów i osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Dla uczestników spotkania równie ważną okazała się kwestia zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wśród proponowanych rozwiązań można wskazać monitoring na dworcu, umieszczenie zestawu do udzielania pierwszej pomocy czy miejsce dla patrolu policji. W miarę możliwości będziemy starali się spełnić te oczekiwania – mówi Artur Fojud, audytor ds. dostępności PKP SA., koordynujący warsztaty.
Parking konieczny
Na spotkaniu zwrócono również uwagę na potrzebę uporządkowania ruchu w rejonie budynku i udostępnienia miejsc postojowych dla podróżnych. Uczestnicy rozważali formuły kiss&ride, park&ride oraz bike&ride. Podczas warsztatów zaproponowano także kilka rozwiązań wspierających elektromobilność – m.in. ładowarki do rowerów i samochodów elektrycznych przy miejscach postojowych. Uczestnicy zaproponowali też aby w przestrzeni dworcowej uwzględnić miejsce do prowadzenia animacji i spotkań związanych z działalnością społeczną oraz miejsce do ekspozycji, która nawiązywać będzie do regionalnych atrakcji, a także do historii kolei i zabytków techniki.
Efekty prac przedstawione przez każdą grupę warsztatową stanowiły podstawę do dyskusji o proponowanych funkcjonalnościach dworca i otaczającej go przestrzeni. Uczestnicy spotkania w dużej mierze byli zgodni co do głównych postulatów. Poniedziałkowe warsztaty nie kończą procesu konsultowania z mieszkańcami planowanej inwestycji. PKP SA. planuje, że niebawem uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.
30 marca PKP SA. zorganizuje warsztaty kreatywne dot. inwestycji dworcowej w Smolcu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.