W piątek, 23 listopada został podpisany akt notarialny między gminą – miastem Płock a PKP SA. W efekcie nieodpłatnego przekazania dworca kolejowego przez PKP SA, miasto Płock stało się właścicielem wstydliwej nieruchomości.
Miasto Płock nabyło nieruchomość na podstawie art. 39 ust.3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (Dz. U. Z 2000 r Nr 84, poz. 948 ze zm.). Pozwoli to na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego związanego z modernizacją i remontem budynku dworca przez gminę – miasto Płock. W imieniu PKP SA dokumenty podpisali: Roman Konca – dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie PKP SA oraz Klaudia Taranko – zastępca dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie PKP SA. Płock reprezentował prezydent miasta Andrzej Nowakowski.
- Ten proces przejmowania dworca PKP SA trwał długo, bo aż siedem lat, ale udało się go dziś zakończyć - mówił prezydent Andrzej Nowakowski. - Było to możliwe m.in. dzięki pomocy ministra transportu Sławomira Nowaka i wiceministra Andrzeja Massela, który patronował naszym działaniom i włączył "zielone światło" dla inicjatywy, która ma dziś szczęśliwy finał.
Powierzchnia przejętej od PKP SA działki wynosi 1624 m2, natomiast powierzchnia zabudowy budynku dworca kolejowego to 888 m2. Plany zakładają modernizację dworca w ciągu dwóch lat.
Po uporządkowania formalności prawnych i własnościowych związanych z sąsiednimi do dworca gruntami planowany jest także remont placu manewrowego i miejsc przystankowych autobusów. Ma powstać również nowa ulica alternatywna do ul. Chopina, która połączy dworzec z ul. Otolińską.