– Starajcie się powalczyć o rynek utrzymania sieci trakcyjnej – apeluje do firm przez PKP PLK Filip Wojciechowski. Zarządca ma na razie listę 36 linii, których utrzymanie chce zlecić na zewnątrz.
Portalu "Rynku Kolejowego" jako pierwszy poinformował, że PKP PLK będą zlecać na zewnątrz utrzymanie części linii kolejowych. PLK przygotowała już listę 36 zadań o łącznej wartości prawie 200 mln zł, które planuje realizować od wiosny 2016 r. Lista powstała na podstawie rozmów z przewoźnikami i analizy odcinków, które w najbliższych latach nie będą objęte programem inwestycyjnym.
Są to priorytetowe zadania remontowe na 2016 r., choć jak zaznacza zarządca nie jest to pełna lista prac utrzymaniowych na przyszły rok. Przykładowo PLK planuje kolejne kilkadziesiąt milionów złotych na remonty infrastruktury dla przewoźników towarowych na Śląsku i w rejonach przeładunkowych.
– PLK jako odpowiedzialny zarządca torów, nie tylko modernizuje linie kolejowe, ale też musi dbać o właściwy stan infrastruktury należycie ją utrzymując. Szybko przybywa zmodernizowanych odcinków, rosną więc potrzeby utrzymaniowe. Zlecenie tych prac zewnętrznym firmom nie tylko usprawni ich prowadzenie i obniży koszty, ale pozytywnie wpłynie na rynek wykonawców – mówi Piotr Wyborski, członek zarządu ds. utrzymania infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe.
To jednak nie wszystko. Podczas konferencji OneCargo w Katowicach, prezes PKP PLK Filip Wojciechowski apelował do rynku o przygotowanie się do utrzymywania sieci trakcyjnej. – Starajcie się powalczyć o rynek PKP Energytyki. W utrzymaniu sieci trakcyjnej mogą brać udział również inne podmioty, ale muszą zainwestować – mówił Wojciechowski, dodając, że utworzenie stabilności na rynku utrzymania to „wielkie wyzwanie".
Przypomnijmy, że przed sprzedażą PKP Energetyki PKP PLK podpisała wieloletnią umowę na utrzymanie sieci trakcyjnej z tą firmą. Zdaniem ekspertów, ta umowa może zostać zakwestionowana, bo celem jej zawarcia było ominięcie prawa o zamówieniach publicznych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Listę zadań do wykonawców na 2016 rok znajdziesz znajdziesz na portalu Monitor

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
