Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało dziś o zamiarze zwolnienia aż 678 pracowników przez PKP Telkol. Spółka zapewnia, że to nieporozumienie wynikające ze zmian w układzie zbiorowym pracy.
Na swojej stronie internetowej Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało, że "zaczęły się zwolnienia" spowodowane pandemią COVID-19.
Poinformowano m.in. o wypowiedzeniach dla 678 pracowników spółki PKP Telkol. Podobną informację, powołując się na własne źródła, podało też money.pl, dodając, że zwolnienie grupowe ma być efektem nie pandemii a zmian w spółce, które trwają od miesięcy.
Poprosiliśmy spółkę o stanowisko w tej sprawie. W odpowiedzi na pytania "Rynku Kolejowego" zarząd stwierdza, że informacja o zamiarze zwolnienia 678 pracowników "jest całkowicie nieprawdziwa". Jak czytamy w wyjaśnieniu, procedura, o której pisze OPZZ wynika z konieczności zmiany części zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Jak podkreśla spółka, od miesięcy trwa dialog ze związkami zawodowymi w tej sprawie, a "obie strony zgodziły się co do konieczności zmiany części zapisów ZUZP".
– Od kilku miesięcy w PKP Telkol toczy się dialog społeczny między Zarządem spółki a związkami zawodowymi w sprawie zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, który określa dodatkowe ponadkodeksowe świadczenia pracownicze w Telkol. W obecnej sytuacji spółka nie jest w stanie wypłacać świadczeń zapisanych w aktualnie obowiązującym ZUZP – czytamy w oświadczeniu. Jak dodaje spółka, procedura została wszczęta 27 listopada ubiegłego roku. Z kolei 20 lutego właściciel spółki (PKP SA) zatwierdził wstępny plan restrukturyzacyjny. Wówczas przystąpiono do rozmów, a kolejne spotkanie negocjacyjne zaplanowane jest na 7 kwietnia.
– Obie strony zgodziły się co do konieczności zmiany części zapisów ZUZP, z czego wynika potrzeba zmiany warunków pracy i płacy wszystkich pracowników PKP Telkol. Dokonuje się to zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem pracy. Ta procedura została wszczęta wyłącznie w celu przeprowadzenia zgodnego z prawem dostosowania warunków umów o pracę w trybie wypowiedzeń zmieniających do sytuacji po zakończeniu obowiązywania wypowiedzianego ZUZP – podkreśla spółka.
Zarząd zapewnia, że jego intencją jest rozwój firmy, poszerzanie zakresu jej działalności, a w perspektywie zwiększanie zatrudnienia. – Należymy do Grupy PKP, a przedsiębiorstwa z Grupy są głównymi odbiorcami naszych usług. Ponadto PKP Telkol figuruje w wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym w grupie transport podległej Ministrowi właściwemu ds. transportu, a zatem jej byt a tym samym miejsca pracy nie są zagrożone – zapewnia zarząd PKP Telkol.