Do 2020 r. zabytkowy dworzec w Łukowie zostanie gruntownie przebudowany. Jego zarządca niedawno zakończył warsztaty kreatywne, w których wzięli aktywny udział przedstawiciele lokalnej społeczności. Przedstawicielka PKP zapewnia, że w zmodernizowanym budynku znajdą się miejsca na kasy biletowe.
Stacja Łuków jest jedną z większych na terenie województwa lubelskiego. Pięciokierunkowy węzeł kolejowy został zmodernizowany w ramach kolejnego etapu prac na linii E20. Ruch towarowy prowadzony jest w kierunku Dęblina (linia nr 26), Lublina (linia nr 30), Pilawy (linia nr 12), Siedlec (linia nr 2) i Terespola (linia nr 2), natomiast pociągi pasażerskie nie obsługują jedynie trasy w kierunku Stoczka Łukowskiego i Skierniewic (linia nr 12). Po zamknięciu dla ruchu kolejowego odcinka linii nr 7 Garwolin – Lublin znaczenie węzła istotnie wzrosło – właśnie przez Łuków przebiega najważniejsza trasa objazdowa, łącząca m.in. Lublin z Warszawą.
Na szczegóły przebudowy za wcześnie
Po modernizacji stacji do większych prac przymierza się PKP S.A., zarządca dworca kolejowego. Obiekt wybudowany w XIX w., w zmienionym kształcie odbudowany po zniszczeniach I wojny światowej, zostanie poddany gruntowniej przebudowie. – Po zakończeniu inwestycji obiekt będzie nowoczesny i bardziej funkcjonalny. Zakres prac obejmie nie tylko modernizację budynku dworca, ale również zagospodarowanie przyległego terenu – informuje „Rynek Kolejowy” Aleksandra Grzelak, starszy specjalista w Wydziale Prasowym Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A. Na razie jest jednak za wcześnie na podanie dokładniejszych danych o inwestycji. – Szczegółowy zakres prac będzie można określić po zakończeniu prac projektowych, a koszt inwestycji – po wyborze wykonawcy – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Będzie miejsce na kasę biletową
Poważne zwiększenie liczby pociągów pasażerskich obsługujących stację Łuków nastąpiło od 11 czerwca tego roku, kiedy to skierowano cały ruch dalekobieżny z Lublina w kierunku zachodnim i północnym na linię nr 30. Mimo to nadal żaden z przewoźników nie ma kasy biletowej w Łukowie. Jednak pewne jest, że w ramach planowanej inwestycji zostaną urządzone pomieszczenia kasowe, a zarządca budynku czyni starania o przywrócenie kasy. – W budynku znajdą się zarówno pomieszczenia kasowe, jak i lokale komercyjne. PKP S.A. jest w kontakcie z przewoźnikami i podejmuje działania w celu uruchomienia kas biletowych lub biletomatów na dworcach. Należy jednak zaznaczyć, że ostateczna decyzja w tym zakresie zależy jednak od przewoźników – podkreśla Aleksandra Grzelak.
W ramach przygotowań do inwestycji zarządca dworca przeprowadził warsztaty kreatywne, w których wzięli udział m.in. mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, policji i urzędnicy. W komunikacie prasowy spółki można przeczytać, że pojawiły się pomysły wygospodarowania miejsca pod nowoczesną restaurację, zgłoszono również propozycję podświetlenia elewacji budynku.
Inwestycja ze wsparciem unijnym
Przebudowę dworca planuję się zrealizować z dofinansowaniem w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Realizacja projektu ma nastąpić w latach 2018-2020.