PKP Intercity kupuje testy na obecność substancji odurzających. Dzięki zmianom w prawie, przewoźnik będzie mógł kontrolować pracowników - przede wszystkim tych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu, w tym maszynistów.
O kwestii badań trzeźwości kierowców i maszynistów przez pracodawców głośno zrobiło się w 2020 roku, po tym jak
dwóch kierowców komunikacji miejskiej pod wpływem narkotyku spowodowało wypadki w stolicy. Organizacje branżowe
jednogłośnie opowiadały się za umożliwieniem badania prowadzących pojazdy na obecność środków odurzających w szczególności alkoholu i narkotyków.
Resort infrastruktury
szybko zapowiedział prace nad odpowiednią zmianą prawa, ale ostatecznie zmiany przyniosło dopiero rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2023 roku (w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika). Jak informuje "Rynek Kolejowy" biuro prasowe PKP Intercity, wcześniej wewnętrzne akty obowiązujące w spółce regulowały zasady przeprowadzania tego typu badań, w zakresie dopuszczonym przez prawo, za zgodą pracownika. W uzasadnionych przypadkach istniała możliwość wzywania policji.
- Obecnie, w związku z obowiązującymi przepisami, szczegółowa procedura dotycząca zasad i sposobu przeprowadzania kontroli trzeźwości i kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu, po konsultacji ze stroną społeczną, została wprowadzona do regulaminów pracy we wszystkich zakładach PKP Intercity - informuje przewoźnik. Zgodnie z tymi zasadami, w stosunku do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz prowadzących pojazdy kolejowe, może być przeprowadzona zarówno kontrola prewencyjna (przed rozpoczęciem pracy, w trakcie jej wykonywania oraz bezpośrednio po jej zakończeniu) jak i doraźna (stosowana w przypadku, gdy wobec pracownika zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pozostaje pod wypływem alkoholu / środków działających podobnie do alkoholu).
Wobec wszystkich pracowników Spółki może być przeprowadzana doraźna kontrola, ale zamawiane teraz testy zostaną przeznaczone do badania pracowników na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem (maszynista, kierownik pociągu, rewident) oraz dla konduktorów. Według specyfikacji, mają one wykrywać obecność m. in. THC, opiatów, amfetaminy, kokainy, metamfetaminy. Próbki będą pobierane ze śliny.