PKP Intercity podpisało z PKP Informatyką umowę dotyczącą budowy nowego systemu planowania i obsługi rozkładów Jazdy. Na realizację projektu spółka przeznaczy ponad 7,6 mln zł.
Jak poinformował przewoźnik, nowy system wspierać będzie proces przygotowania i realizacji rozkładu jazdy. Aplikacja składać się będzie z pięciu elementów, które pozwolą na pełną informatyzację procesów związanych z planowaniem, zarządzaniem i obsługą rozkładów jazdy. To:
• moduł komunikacyjny odpowiedzialny za pobieranie i dystrybucję zamówionych rozkładów jazdy;
• moduł obsługujący międzynarodowy rozkład jazdy i komunikację z systemami zewnętrznymi;
• moduł umożliwiający tworzenie modelu sieci krajowej i rozkładu jazdy;
• moduł obiegowy umożliwiający projektowanie obiegowania pociągów spółki;
• moduł zamówień rozkładów jazdy.
– System planowania i obsługi rozkładów jazdy (SPIORJ) pozwoli na pełną cyfryzację procesu tworzenia rozkładu jazdy, a także jego realizację. Wdrożenie będzie miało istotny wpływ na funkcjonowanie wielu obszarów wewnątrz PKP Intercity. System ujednolici zasób wiedzy o ofercie, a pracownicy zyskają pełny dostęp do rozkładów jazdy, zarówno w obszarze czasu, jak i komponentów z nim związanych. Ważną zmianą będzie również dostępna online informacja o potrzebach taborowych. Dane z systemu SPIORJ umożliwią szacowanie dostępności taboru na podstawie udostępnionych projekcji przyszłych rozkładów, a także określanie potrzeb w zakresie przyszłych inwestycji – poinformowało PKP Intercity w komunikacie.
– Dynamiczne zmiany na rynku wymagają dużych inwestycji w rozwój technologii. Rozumiemy tę potrzebę, dlatego inwestujemy nie tylko w rozwój zdalnych kanałów sprzedaży, lecz także w wewnętrzne systemy wpływające na pracę naszych pracowników. Nowe narzędzie usprawni działanie spółki, na czym skorzystają również nasi pasażerowie – powiedział Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.
Poszukując rozwiązania informatycznego PKP Intercity zorganizowało przetarg, do którego zgłosiło się 5 firm. Oferta PKP Informatyka nie była najtańsza, lecz dopiero trzecia na liście. PKP Intercity zapowiedziało jednak zorganizowanie aukcji elektronicznej i prawdopodobnie dopiero w jej efekcie doszło do wyboru spółki z Grupy PKP (wysłaliśmy w tej sprawie pytania do PKP Intercity).
Realizacja wdrożenia systemu SPIORJ to kolejny krok w budowaniu potencjału spółek kolejowych opartego o kompetencje sektorowe, a także potwierdzenie ścisłej współpracy celem dostarczenia pasażerom wysokiej jakości obsługi i nowoczesnych rozwiązań – mówi Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka.
Przypomnijmy, że PKP Informatyka, będzie odpowiedzialna również za stworzenie systemu sprzedaży internetowej e-IC 2.0. oraz wdrożenie i utrzymanie nowego Centralnego Systemu Sprzedaży. Łączna wartość tego zadania to 143 miliony złotych, a PKP Intercity, pomimo że przeprowadziło wcześniej rozpoznanie rynku, nie zorganizowało dla niego przetargu, zlecając je firmie z grupy PKP.
Piszemy o tym tutaj.