Partnerzy serwisu:
Pasażer

IC Miechowita - nowa nazwa IC Zefir z Krakowa do Kołobrzegu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-06-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP Intercity

Podziel się ze znajomymi:

Od niedzieli 11 czerwca 2023 roku pociąg IC Zefir zmienił nazwę na Miechowita. W ten sposób PKP Intercity pragnie przybliżyć pasażerom sylwetkę nadwornego medyka Zygmunta I Starego, wybitnego lekarza i humanisty epoki odrodzenia. Właśnie w tym roku przypada pięćsetna rocznica jego śmierci.

Uroczystość nadania nazwy miała miejsce w Miechowie - pierwszym przystanku na trasie pociągu z Krakowa do Kołobrzegu (skład jest łączony w Pile z pociągiem Zamoyski). To właśnie w Miechowie urodził się Maciej Miechowita - lekarz i autor prac z zakresu medycyny, a także jeden z najwybitniejszych humanistów, zajmujący się historią, geografią, astrologią i alchemią, rajca Krakowa i profesor Akademii Krakowskiej - podkreśla przewoźnik.

- PKP Intercity świadcząc usługi przewozowe świadomie podejmuje się misji społecznej, m.in. przybliżając sylwetki wielkich rodaków. Kursujący pociąg między Krakowem a Piłą z przystankiem w Miechowie, będzie przypominać o ważnej postaci w historii Polski, jaką był Maciej Miechowita – podkreślał na miejscu Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Jak podaje przewoźnik, Maciej Miechowita żył na przełomie XV i XVI wieku. Dzięki swoim dokonaniom i oryginalnym, jak na tamte czasy, koncepcjom leczenia zyskał miano „rodzimego Hipokratesa”. Jego „Conservatio sanitatis” jest jednym z pierwszych polskich traktatów medycznych. Zawierał on ogólne wskazówki, dotyczące zachowania dobrego zdrowia. Natomiast jego najsłynniejszym dziełem jest „Chronica Polonorum” (Kronika Polska), opisująca dzieje Polski do czasów wstąpienia na tron Zygmunta I Starego.

W listopadzie 2021 roku narodowy przewoźnik nadał nazwę Marszałek Piłsudski pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy. W tym samym roku okleił jedną ze swoich lokomotyw okolicznościową grafiką z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Natomiast w 2018 roku na tory wyjechało 20 lokomotyw ozdobionych biało-czerwoną grafiką, a na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural, ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości.

- Urodzony w Miechowie Maciej Miechowita jest jedną z najwybitniejszych osobowości wywodzących się z naszego miasta. Cieszy mnie niezmiernie, że pięćset lat po jego śmierci kolejny raz przypominamy tę ważną dla polskiej historii postać. Dzięki temu mieszkańcy różnych zakątków kraju będą mieli okazję dowiedzieć się o Jego dokonaniach, a też poznać barwny życiorys uczonego. Zapraszam do odwiedzenia rodzinnego miasta Miechowity, w którym się wychowywał, uczył oraz czerpał inspiracje – mówi Dariusz Marczewski, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów.

Według projektu rozkładu jazdy, od grudnia tego roku pociąg Miechowita nie zatrzyma się już w Miechowie, bo pojedzie przez Trzebinię i Zawiercie.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5