„Gzikiem” do Poznania, a „Grunwaldem” na Mazury? Rozpoczyna się trzecia edycja plebiscytu na nazwy pociągów PKP Intercity. Od 29 sierpnia do 4 września na facebookowym profilu przewoźnika można głosować na przydomki dla 16 składów, które będą kursowały od nowego rozkładu jazdy 2017/18.
Wojewodowie typują nazwy
Partnerami tegorocznej edycji plebiscytu są wojewodowie. Z urzędów wojewódzkich PKP Intercity otrzymało propozycje nazw, które nawiązują do regionów. Odwołują się one m.in. do historii, dziejów wybitnych postaci, do kultury czy miejscowych atrakcji turystycznych.
O nazwy ubiega się 16 składów PKP Intercity, a więc tyle ile jest województw w kraju. Dzięki tej inicjatywie, pasażerowie będą mogli podróżować pociągami, których nazwy bezpośrednio kojarzą się z odwiedzanymi przez nich regionami.
Poznajmy kraj
Wśród plebiscytowych propozycji znalazły się m.in. „Oscypek”, „Kampinos”, „Branicka”, „Gzik” i „Grunwald”. Pociągi z wybranymi w głosowaniu nazwami będą kursowały na trasach np.: Szczecin – Kraków, Łódź – Warszawa, Poznań – Kraków, Katowice – Poznań, Białystok – Łódź czy Warszawa – Terespol.
– Mamy nadzieję, że tegoroczny plebiscyt na nazwy pociągów PKP Intercity, tak jak w poprzednich latach, będzie cieszył się dużym zainteresowaniem podróżnych. W tym roku propozycje nazw nawiązują do tego, czym szczycą się województwa oraz do tych postaci i wydarzeń z dziejów regionów, o których trzeba mówić czy warto przypominać. Chcemy w ten sposób zachęcić naszych pasażerów do odkrywania wyjątkowych miejsc na turystycznej mapie Polski i do pogłębiania wiedzy o naszym kraju – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.
Oddaj swój głos na Facebooku Plebiscyt rusza 29 sierpnia i potrwa do 4 września. Mechanizm głosowania jest prosty i szybki. Wystarczy odwiedzić profil „PKP Intercity. Pociąg do podróży” na Facebooku i w specjalnie przygotowanych ankietach wybrać jedną z trzech propozycji nazw dla każdego z 16 połączeń.
Mat. PKP IntercityStańczyk, Moniuszko i Awangarda już w drodzeGłosowanie na nazwy pociągów to coroczna inicjatywa PKP Intercity, w której udział mogą wziąć internauci za pośrednictwem facebookowego profilu przewoźnika. Dwie poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ubiegłorocznym głosowaniu wzięło udział blisko 28 tys. osób. Najpopularniejsza propozycja nazwy – Haller – dla pociągu relacji Szczecin – Zakopane, otrzymała ponad 2200 głosów. Z kolei druga odsłona plebiscytu nawiązywała do polskiej kultury, historii i sztuki. Obecnie podróżujący na trasie z Poznania do Gdyni mogą odbyć przejazd składem TLK Awangarda, natomiast z Warszawy do Przemyśla kursuje pociąg TLK Pomarańczarka.