Już ponad 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Berlina – informuje przewoźnik.
Jak podaje PKP Intercity, pociągi między Polską a Ukrainą cały czas kursują. Wraz z Kolejami Ukraińskimi przewoźnik utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą. W ostatnich dniach do Polski dotarły też pociągi z miast Dniepr, Zaporoże, Krzywy Róg i Charków. Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu. Od 24 lutego blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Od 24 lutego do 13 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 564 pociągi, w tym 310 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 116 dodatkowych składów uruchamianych taborem PKP Intercity i 138 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych. Wykorzystanie taboru przewoźników regionalnych koordynuje PKP Intercity.
Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, spółka wzmocniła od 24 lutego do 13 marca 657 pociągów stałego kursowania na terenie kraju łącznie 2092 wagonami.
Więcej bezpłatnych połączeń do Niemiec
Od 9 marca do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) oraz Gdyni do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC), co zapewnia obywatelom Ukrainy możliwość bezpłatnych podróży nimi w 2. klasie. Co więcej przewoźnik, we współpracy z Kolejami Niemieckimi, uruchomił dodatkowe połączenie dla uchodźców do Hanoweru. Od 12 marca pociągi będą wyjeżdżały z Krakowa o godz. 23:00 w soboty, poniedziałki i czwartki.
11 marca zrealizowany został także specjalny kurs pociągu z Warszawy do Monachium prywatnego Railadventure.
Bieżące informacje i bezpieczne podróże
Od 28 lutego br. działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), 800 033 022 (darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.
Pracownicy PKP Intercity są obecni na dworcach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni oraz wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim. Na dworcach nad bezpieczeństwem czuwają odpowiednie służby. Także w wybranych pociągach PKP Intercity obecni są funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji - podkreśla przewoźnik.