Ostatniego dnia października PKP Intercity podpisało trójstronne porozumienie o współpracy naukowo-technicznej z PKP Intercity Remtrak oraz Politechniką Opolską. W ramach umowy strony między innymi będą razem brały udział w projektach o charakterze naukowym oraz realizacji praktycznego modelu kształcenia na poziomie akademickim dla branży kolejowej. Ponadto PKP Intercity i PKP Intercity Remtrak planują wspólne spotkania branżowe i konferencje.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, podpisanie umowy o współpracy z Politechniką Opolską to kolejne już porozumienie o wspólnych działaniach naukowo-technicznych i edukacyjnych państwowego operatora z partnerem ze świata nauki. Wcześniej podobną umowę podpisało dwanaście uczelni wyższych z całej Polski. Pierwszy raz stroną porozumienia jest PKP Intercity Remtrak. Tym samym zacieśnia się współpraca sektora kolejowego i naukowego.
W wyniku porozumienia strony zadeklarowały się do bieżącej wymiany informacji dotyczącej możliwych obszarów współpracy w zakresie prowadzonych prac badawczo – rozwojowych (B+R) oraz możliwości wdrożenia wyników tych prac w praktyce gospodarczej. Współpraca partnerów stworzy dla studentów nowe możliwości rozwoju kompetencji zawodowych. Dzięki niej będą oni mogli skorzystać z bogatej oferty m.in. staży, praktyk, zajęć praktycznych oraz wizyt studyjnych.
Przedmiotem umowy z Politechniką Opolską jest także wspólne organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej, a także promocja branży kolejowej i jej rozwoju wśród społeczeństwa. Pracownicy uczelni będą także świadczyli usługi badawcze, eksperckie i konsultingowe dla państwowego operatora i PKP Intercity Remtrak.
– PKP Intercity rozwija się z dnia na dzień a jego usługami są zainteresowane miliony Polaków. W tym roku przewieziemy 67 mln pasażerów. Chcąc utrzymać trend powrotu społeczeństwa do podróży kolejami, inwestujemy w nowoczesne pociągi, stacje postojowe, a także rozwiązania technologiczne. Potrzebujemy do tego odpowiednio wykwalifikowanej kadry, opartej na wysokiej klasy specjalistach z czołowych polskich uczelni. Na takiej współpracy zyskuje każda ze stron – podkreśla Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.
– Podpisanie porozumienia to kolejny krok, po inwestycjach w zakład w Opolu i Libiszowie, który pozwoli PKP Intercity Remtrak jeszcze lepiej realizować zadania związane z modernizacją taboru dla narodowego przewoźnika i nie tylko. Jesteśmy przekonani, że na wymianie wiedzy i doświadczeń skorzystają wszystkie strony – podsumował Tomasz Zelwowiec, prezes zarządu PKP Intercity Remtrak.
Politechnika Opolska to trzynasta uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity. Wcześniej operator podpisał umowy z Politechnikami m.in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, a także z Politechniką Śląską, Akademią Leona Koźmińskiego i Wojskową Akademią Techniczną. Do grona partnerów spółki należą m.in. Ochotnicze Hufce Pracy, ponad czterdzieści szkół średnich i aktualnie tworzone dwa Branżowe Centra Umiejętności.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.