Nikt nie mógł spodziewać się imigracji w takim rozmiarze. PKP Intercity robi, co może, aby wydłużać pociągi, ale na niektórych trasach miejsc i tak może brakować.
Do redakcji „Rynku Kolejowego” coraz częściej docierają sygnały, że z uwagi na kryzys migracyjny do niektórych pociągów trudno się dostać. Tak jest np. na trasie Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Katowice. Pociągi specjalne uruchamiane przez przewoźników regionalnych są bardzo potrzebne, jednak nie poprawiają sytuacji w kursujących za dnia, zatłoczonych składach IC i TLK. Jak pisze rzeszowska „Wyborcza”, w poniedziałek były problemy z zakupem biletów z miejscówką na niemal wszystkie pociągi PKP Intercity.
– Obserwuje frekwencję w pociągach, które odjeżdżają z południa kraju. Dodatkowe wagony włączane są do składów krajowych, którymi obywatele Ukrainy docierają do różnych części Polski – napisało biuro prasowe PKP Intercity.
Dodatkowe pociągi
Spółka podaje, że od 24 lutego do 6 marca ze stacji przygranicznych odprawiono pociągami PKP Intercity ponad 100 tys. uchodźców w różnych kierunkach kraju. W tym czasie łącznie odprawiono: 274 pociągi, w tym 174 pociągi stałego kursowania, 50 dodatkowych składów uruchomionych taborem PKP Intercity oraz 50 pociągów obsługiwanych taborem przewoźników regionalnych. Ponadto PKP Intercity wzmocniły 250 pociągów stałego kursowania łącznie 719 wagonami.
Jak pisaliśmy już wcześniej, 4 marca spółka wprowadziła dodatkowy pociąg specjalny relacji Warszawa – Frankfurt nad Odrą, który jest skomunikowany z Berlinem połączeniami regionalnymi Deutsche Bahn. Rozszerzony został także zakres kursowania pociągu Berolinum na trasie Warszawa – Berlin, który obecnie jeździ również w weekendy.
Naklejka informacyjna. Może wprowadzać w błąd
Ponadto na większości wagonów 2. klasy pociągów kategorii TLK i IC, z których obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie, zamieszczone są specjalne naklejki w dwóch wersjach językowych – po ukraińsku i polsku. Pojawiały się one na wagonach w ostatnich dniach, w związku z tym częścią pociągów – EIP i EIC – Ukraińcy za darmo podróżować nie mogą.
I tu pojawiają się schody – część wagonów jest oznaczona naklejkami, pomimo tego że kursują także w składach EIC, za przejazd którymi płacić muszą wszyscy. Jest tak dlatego, że w niektórych relacjach wagony obsługują zarówno pociągi EIC, jak i IC. Wczoraj takie naklejki mogliśmy zobaczyć np. na EIC Neptun. Poprosiliśmy PKP Intercity o komentarz, w którym wyjaśnią, jak zamierzają rozwiązać ten problem.
Co jeszcze dla ukraińskich gości?
Komunikaty o bezpłatnych przejazdach obywateli Ukrainy tymi pociągami są wygłaszane na większych stacjach również w języku ukraińskim.
Na warszawskich dworcach działa maksymalna liczba kas w stosunku do mogących je obsługiwać pracowników. Co więcej, wprowadzone zostały dodatkowe dyżury kasjerów, którzy w ostatnich dniach kierują również potokami podróżnych i dokonują ich odprawy.
Pracownicy spółki angażują się w swoje obowiązki 24 h na dobę, również pracując na dworach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, a także kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni i wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim.
28 lutego PKP Intercity uruchomiło specjalną infolinię w języku ukraińskim, z której skorzystało już ponad 500 osób. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 – koszt połączenia zgodny z taryfą operatora, 800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.