W pociągach PKP Intercity obsługiwanych zespołami trakcyjnymi (z wyjątkiem Dartów oraz Pendolino) od 9 czerwca nie będzie trzeba pobierać przed każdą podróżą rezerwacji do biletu okresowego. Według przewoźnika ma to przynieść korzyści zwłaszcza pasażerom dalekobieżnym. Kupione już bilety według starych zasad będzie można zwracać bez potrącania odstępnego.
Zmiana będzie miała zastosowanie przy przejazdach na podstawie biletów okresowych w pociągach obsługiwanych składami zespolonymi Flirt, ED74 oraz wynajmowane od SKPL spalinowe zespoły trakcyjne. Dotychczas ich pasażerowie musieli pobierać za każdym razem rezerwację miejsca w systemie PKP Intercity. Przy regularnych podróżach na krótkich trasach prowadziło to do pobierania tych dokumentów na cały okres przedsprzedaży (PKP Intercity prowadzi 30-dniową przedsprzedaż na połączenia krajowe). W przypadku zmiany planów często skutkowało to blokowaniem miejsca w pociągu mimo braku podróżnego na pokładzie pojazdu.
Gdzie rezerwacja możliwa, gdzie – konieczna?
– Zmiana wprowadzona od 9 czerwca zapewni zaś większą elastyczność w zakresie korzystania z usług PKP Intercity na podstawie biletów okresowych – przekonuje przewoźnik. Podróżni będą mogli odbywać przejazd bez konieczności pobierania rezerwacji miejsca, czyli na takich samych warunkach, jak w pociągach zestawionych klasycznie z lokomotywy i wagonów. Jeśli po 9 czerwca podróżny z biletem okresowym będzie chciał mieć gwarancję miejsca siedzącego, będzie mógł kupić odpłatną rezerwację. W pociągach Dart oraz Pendolino obowiązek rezerwacji miejsc pozostanie – pasażer nadal będzie musiał mieć rezerwację miejsca do biletu okresowego.
W rozkładach jazdy kategoria pociągu jest podawana oraz dodatkowe informacje w formie ikonek opatrzonych legendą. Litera R w kwadracie oznacza obowiązek posiadania rezerwacji, sama litera R (bez kwadratu) mówi zaś o możliwości rezerwacji miejsca siedzącego. Oznacza to, że podróżni kupujący bilety jednorazowe otrzymują je już ze wskazaniem miejsca siedzącego, jeśli jest ono dostępne. Jeśli zaś wszystkie miejsca są zajęte – podróżny jest informowany, że może nabyć bilet bez wskazania miejsca i odbyć podróż stojąc.
Trasy pociągów bez obowiązkowej rezerwacji
Dzięki zniesieniu obowiązkowej rezerwacji miejsc na trasach takich jak m. in. Łódź – Warszawa, obsługiwanych również ED160 Flirt, ma zniknąć problem fikcyjnie zajmowanych miejsc. – Pasażer, który chciał odbyć podróż np. na pełnej trasie pociągu IC 5122 MAZURY z Olsztyna Głównego do Łodzi Fabrycznej, mógł spotkać się z brakiem dostępności miejsc do rezerwacji ze względu na wykupione miejsce na przykładowym odcinku Warszawa – Skierniewice, mimo że realnie nikt nie zajął tego miejsca. Uniemożliwiało to innym podróżnym skorzystanie z usług przewozowych. Przez takie sytuacje biletu nie można było kupić nie tylko w dłuższej relacji, lecz także w krótszych – wyjaśnia PKP Intercity.
Innym przykładem jest sytuacja, gdy pasażer z biletem okresowym na odcinku Warszawa – Żyrardów, którą pokonuje się pociągiem w około 20 minut, spóźnił się na jeden pociąg i nie mógł pojechać kolejnym pociągiem obsługiwanym np. EZT Flirt, ponieważ wszystkie te miejsca były zajęte. Po zniesieniu obowiązkowej rezerwacji miejsc w wybranych pociągach będzie to już możliwe i taki pasażer, który nie zakupi rezerwacji miejsca do biletu okresowego, będzie pewien, że odbędzie swoją podróż.
W Dartach i Pendolino po staremu
Wprowadzane zmiany nie obejmą pojazdów typu ED161 oraz ED250. Rezerwacja miejsc pozostanie w nich obowiązkowa. – Pociągi EIP łączą Trójmiasto i Warszawę z aglomeracjami południowymi (Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Gliwicami), a także umożliwiają dojazd do takich miast, jak Kołobrzeg, Bielsko-Biała, Rzeszów czy Jelenia Góra. Z kolei pojazdy typu Dart obsługują m. in. trasę Wrocław – Ełk, Wrocław – Warszawa, Lublin – Łódź Fabryczna czy Warszawa – Białystok. Stanowią one około 7% z pośród wszystkich pociągów uruchamianych każdej doby przez PKP Intercity – przypomina spółka. Dla ułatwienia podróżnym rozróżnienia typu pociągu PKP Intercity oznakuje pociągi ED161 Dart naklejkami widocznymi na drzwiach zewnętrznych z informacjami o tym obowiązku.
Wraz ze zmianami w obowiązku rezerwacji miejsc dla wszystkich pasażerów PKP Intercity wprowadza nową opłatę za rezerwację miejsc dla osób korzystających z biletów okresowych. Dotyczy ona m. in. biletów odcinkowych, oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Od najbliższej niedzieli rezerwacja w takim przypadku – w pociągach TLK, IC oraz EIC – będzie kosztować 3 zł.
Możliwy zwrot bez odstępnego
Jeśli podróżny z biletem okresowym nie będzie chciał kupić rezerwacji miejsca, będzie mógł zająć każde wolne miejsce w pociągu – ale tylko, dopóki nie pojawi się podróżny, który zakupił bilet z rezerwacją tego miejsca. Fakultatywna rezerwacja ma pozwolić na efektywne zarządzanie miejscami w pociągach, szczególnie na krótszych odcinkach. Pasażer będzie mógł kupić rezerwację do biletu okresowego, gdy będzie chciał mieć zagwarantowane miejsce.
Pasażerowie, w związku z planowanymi zmianami, będą mieli możliwość zwrotu już posiadanych biletów okresowych bez potrącenia odstępnego i bez uwzględnienia terminów na zwrot przewidzianych w przepisach PKP Intercity. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie przewoźnika.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.