Według „Parkietu", to Energa zostanie właścicielem PKP Energetyki. Ofert wiążących nie przedstawili bowiem wcześniejsi faworyci: PGE i Enea. Fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners ma być jedynym konkurentem do zakupu kolejowej spółki.
Choć od zatwierdzenia przez PKP krótkiej listy inwestorów dopuszczonych do dalszego etapu prywatyzacji spółki minął kwartał. Początkowo „Parkiet” donosił, że Tauron zastanawia się nad złożeniem wspólnej oferty z PZU i funduszem Eiser Infrastructure, a Enea z kolejnym funduszem – Adwent International. Następnie, według „Rzeczpospolitej", najbliżej zakupu PKP Energetyki były Enea i Tauron.
Portalowi Rynek-Kolejowy.pl, udało się dowiedzieć, żę jeden z oferentów chętnych do zakupu PKP Energetyki jest w stanie zapłacić za spółkę nawet 1,5 mld zł. Informacje te potwierdza dziś „Parkiet", który pisze o ofercie funduszu CVC Capital Partners. Ale PKP SA i rząd są skłonni powierzyć firmę nawet za niższą kwotę w ręce którejś z energetycznych spółek, w których udział ma Skarb Państwa. W CVC udziały mają inwestorzy z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, co w przypadku strategicznej infrastruktury energetycznej rodzi pytania o bezpieczeństwo.
Wedlug „Parkietu", ofert nie złożyły PGE i Enea. Konkurentem CVC jest więc tylko Energa, ktora może zapłacić ok. 1,3 mld złotych. „Puls Biznesu" pisze z kolei, że to oferta Energi była najwyższa. Obie gazety przewidują, że to Energa zostanie właścicielem PKP Energetyki. Jak piszą gazety, ostateczne oferty wiążące dotyczące zakupu spółki muszą zostać złożone dziś. PKP SA zaprzecza. - Termin składania ofert wiążących w procesie prywatyzacyjnym PKP Energetyka minął 8 czerwca br. Obecnie trwa etap oceny ofert - poinformowało nas biuro prasowe PKP.
Co ciekawe, w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Tchórzewskiego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapewniło, że struktura właścicielska PKP Energetyki nie będzie wywierać wpływu na realizowanie przez tę spółkę zadań z zakresu dystrybucji energii elektrycznej. Rozwiewa więc te obawy, które mają zniechęcać sam MIR do sprzedaży spółki zagranicznemu funduszowi. Calą odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dot. prywatyzacji PKP Energetyka przeczytasz na portalu MONITOR
