W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zarząd spółki podpisał 13 listów intencyjnych dotyczących zatrudnienia pracowników PKP Cargo w restrukturyzacji. W połowie czerwca 2024 roku podpisano pierwszy list intencyjny z Polregio.
Od tego czasu zawarto kolejne 12 porozumień ze spółkami kolejowymi, transportowymi, ale także spoza branży dzięki którym dla pracowników PKP Cargo w restrukturyzacji dostępnych jest już ponad 2 tys. miejsc pracy.
Listy intencyjne, które pomogą znaleźć nową pracę odchodzącym z PKP Cargo w restrukturyzacji, są - jak wyjaśnia towarowy przewoźnik - pierwszą tego typu inicjatywą na taką skalę w Polsce. Dzięki nim pracownicy objęci procesem zwolnień grupowych będą mogli szybciej i łatwiej znaleźć nową pracę.
Branża kolejowa gotowa zatrudnić pracowników PKP Cargo Zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji cały czas prowadzi aktywne działania, które mają na celu zapewnienie zatrudnienia pracownikom spółki w innych firmach z branży kolejowej i transportowej. W ciągu ostatnich tygodni podpisano listy intencyjne z Polregio: na zatrudnienie do 300 osób, z PKP Intercity: na zatrudnienie do 400 osób, z PKP Intercity Remtrak: na zatrudnienie do 300 osób, PKP Polskie Linie Kolejowe: na zatrudnienie do 250 osób i WARS: na zatrudnienie do 100 osób.
Ponadto porozumienia zawarto także z PESA Bydgoszcz i PESA Mińsk Mazowiecki, PGE Energetyka Kolejowa (do 100 osób) oraz z Miejskimi Zakładami Autobusowymi w Warszawie, Kolejami Wielkopolskimi i Kolejami Mazowieckimi (do 80 osób). Spoza branży transportowej listy intencyjne podpisano ze spółkami Budimex (100 osób) oraz Stadler (50 osób).
Wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach, do końca 2024 roku. Łącznie to ponad 2000 miejsc pracy. Zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji prowadzi dalsze rozmowy tak z kolejnymi przewoźnikami, firmami z branży kolejowej, jak też innymi podmiotami, aby ułatwić znalezienie pracy jak największej liczbie pracowników Spółki.
– Sytuacja w spółce jest niestety bardzo ciężka i wymaga od nas podejmowania odważnych, ale trudnych decyzji. Poprzednie zarządy swoim złym zarządzaniem doprowadziły do drastycznego spadku udziału PKP Cargo w rynku, a to powoduje, że nie ma wystarczającej ilości pracy dla wszystkich obecnie zatrudnionych. Zastaliśmy firmę w takim stanie finansowym, że niestety nie mamy innego wyjścia niż jej głęboka restrukturyzacja i przeprowadzenie zwolnień grupowych. Przez ostatnie tygodnie robiliśmy wszystko, żeby udzielić odpowiedniego wsparcia pracownikom rozstającym się z firmą. Wypracowaliśmy także rozwiązanie w postaci "listów intencyjnych", które po raz pierwszy na naszym rynku pracy zastosowano w takiej skali. Nasze aktywne starania pozwoliły przygotować ponad 2000 miejsc pracy dla naszych pracowników w innych firmach z szeroko rozumianej branży transportowej w całej Polsce – powiedział Marcin Wojewódka, prezes PKP Cargo.
Jaka pomoc dla zwalnianych pracowników?
Pracownicy objęci procesem zwolnień grupowych będą mogli skorzystać także z pomocy szkoleniowej i doradczej. Spółka prowadzić będzie szkolenia rozwijające umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane w przy poszukiwaniu nowej pracy. Szkolenia obejmą min. pomoc w pisaniu CV, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych czy kursy obsługi MS Office.
PKP Cargo w restrukturyzacji realizować będzie, we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy, działania typu outplacement wspierające zmianę zawodową. Informacje o dostępnych miejscach pracy w ramach listów intencyjnych, a także o działaniach dodatkowych są dystrybuowane za pomocą ulotek i plakatów w zakładach, a także drogą internetową.