Pakt Gwarancji Pracowniczych, czyli umowa dotycząca gwarancji pracowniczych i socjalnych w PKP Cargo i spółkach Grupy PKP Cargo, już nie obowiązuje. Jak tłumaczy przewoźnik, to jedno z działań restrukturyzacyjnych.
PKP Cargo poinformowało, że w związku z tym, że większość postanowień Paktu Gwarancji Pracowniczych miała charakter czasowy, a ochrona, którą dokument dawał przez ponad 10 lat została spełniona, spółka rozwiązała go. Umowa została zawarta 2 września 2013 roku. Towarowy przewoźnik zaznacza, że wypowiedzenie paktu nie ma wpływu na warunki zatrudnienia pracowników zakładów PKP Cargo oraz spółek z Grupy PKP Cargo.
Działanie naprawcze dla stabilizacji finansowej
Na stronie internetowej czytamy, że "decyzja ta była jednym z pierwszych podjętych przez nowy zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji działań naprawczych, mających na celu stabilizację finansową spółki. Pakt Gwarancji Pracowniczych został skutecznie wypowiedziany 17 maja 2024 r. i obowiązywał do 17 sierpnia".
Spółka wyjaśnia dalej, że "zarząd prowadzi szerokie działania restrukturyzacyjne, które zapewnią stabilność finansową i umożliwią dalsze funkcjonowanie PKP Cargo na rynku kolejowym. Wśród nich są właśnie wypowiedzenie Paktu Gwarancji Pracowniczych, zwolnienia grupowe,
otwarcie procesu postępowania sanacyjnego (uzdrowieniowego)". Wspomniane działania "mają na celu uratowanie spółki i długoterminowe przywrócenie jej płynności oraz konkurencyjności, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej liczby potrzebnych miejsc pracy".
Trudne miesiące dla PKP CargoWarto wspomnieć, że ostatnie miesiące są dość ciężkie dla PKP Cargo.
Związki zawodowe i nowy zarząd przerzucają się odpowiedzialnością za kryzys przewoźnika. W międzyczasie trwa
karuzela kadrowa w zakładach PKP Cargo na terenie kraju. Wiemy już także, że
ruszyły zwolnienia grupowe, w wyniku których pracę straci 30 proc. dotychczasowej załogi.