Stacja Piła Główna zachowa historyczny charakter – deklaruje PKP PLK. Trwa budowa nowego peronu, który będzie gotowy w sierpniu. Prace na stacji to modernizacja linii Poznań – Piła, która ma zakończyć się jeszcze w 2019 r.
W Pile podróżni skorzystają z nowego peronu nr 3 na początku sierpnia. Nowoczesny i funkcjonalny peron bez barier architektonicznych zapewni wygodne korzystanie z pociągów. Antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi wraz z nowym oświetleniem zwiększy bezpieczeństwo. Staną nowe ławki, będzie system informacji pasażerskiej. Odnowione zostaną zabytkowe wiaty i barierki. Ze względu na historyczny charakter peronu prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.
Prace przy peronie i stacji rozpoczęły się w styczniu. Wykonawca korzysta z przygotowanego wcześniej materiału: m.in. kilkuset ścianek peronowych. Na stacji Piła główna wymienionych zostanie m.in. 7 rozjazdów, zapewniających bezpieczny i sprawny ruch pociągów.
Na trasie
Prace planowane są także poza stacją Piła Główna. W marcu ruszyć miała wymiana torów między Poznaniem i Obornikami Wielkopolskimi oraz między Dziembówkiem i Piłą Główną. Przebudowa torów rozpocznie się w Złotnikach i Wargowie. Modernizowana będzie druga nitka wiaduktu na ul. Niestachowskiej w Poznaniu i mostu kolejowego nad rzeką Gwdą w Pile. W Chodzieży rozpocznie się remont przejścia podziemnego.
Prace nie ograniczą ruchu na linii między Poznaniem i Piłą. Pociągi korzystają już z nowych torów – zapewnia PLK.
Pasażerowie już korzystają z efektów modernizacji
Poprawił się komfort podróży na 23 peronach na trasie z Poznania do Piły. Podróżni korzystają już z nich m.in. w Obornikach Wielkopolskich, Rogoźnie i Chodzieży. Łącznie przebudowane będą 34 perony w 22 miejscowościach.
Zwiększył się poziom bezpieczeństwa. Wymieniono już 92 km ze 134 km torów. Nowa sygnalizacja świetlna lub rogatki działają na 23 przejazdach kolejowo-drogowych. Bezpieczeństwo ruchu pociągów zapewnią kolejne nowe rozjazdy i nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym, nadzorowane z Lokalnego Centrum Sterowania w Poznaniu.
Po modernizacji linii skróci się czas podróży z Poznania do Piły o ok. 40 min (ze 120 min do 80 min). Dotychczasowe prace pozwoliły skrócić czas przejazdu pociągów pośpiesznych o ok. 15 min i regionalnych o ok. 7 min. Po zakończonych pracach między Poznaniem a Piłą będzie mogło kursować więcej składów.
Środowisko będzie lepiej chronione, m.in. zastosowanie bezstykowego toru, szlifowanie szyn i maty tłumiące na przejazdach kolejowo-drogowych ograniczą hałas – deklaruje PKP PLK.
Projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 354 Poznań Główny POD – Chodzież – Piła Główna w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020” jest jednym z największych przedsięwzięć komunikacyjnych województwa wielkopolskiego. Prace planowane są do końca roku. Wartość inwestycji to ok. 500 mln zł netto, z czego ok. 425 mln zł netto stanowi dofinansowanie udzielone przez Województwo Wielkopolskie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.