PKP Cargo SA w restrukturyzacji otrzymały pierwsze środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Spółka wnioskowała o ich wypłatę w celu szybszego pokrycia jak największej części świadczeń należnych odchodzącym pracownikom.
Co ważne, już teraz, dzięki pierwszym pieniądzom z Funduszu, część byłych pracowników PKP Cargo otrzymała na rachunki bankowe należne im odprawy i inne należności. Spółka oczekuje ponadto na pozytywną decyzję dotyczącą
kolejnych wniosków złożonych w FGŚP. Także w tym przypadku zobowiązania wobec kolejnej grupy byłych pracowników mają zostać zaspokojone niezwłocznie po otrzymaniu pożyczki. Praktycznie każdego dnia ma się zwiększać liczba byłych pracowników, w stosunku do których spółka wypłaciła należności. W komunikacie podkreślono, że wypłata stała się możliwa dzięki osobistym staraniom Głównego Inspektora Pracy, zaangażowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wzmożonej pracy wielu osób w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którymi zarządzają Wojewódzkie Urzędy Pracy.
– Zapewniam, że robimy wszystko, by jak najszybciej wypłacić byłym pracownikom należne im odprawy i inne świadczenia. W związku z utrzymującą się trudną sytuacja finansową naszej spółki pożyczka z FGŚP znacząco przyspiesza otrzymanie pieniędzy przez część byłych pracowników. Jest dla nas ważne, że wypłaty zaczęły być realizowane jeszcze przed nadchodzącymi świętami. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które współpracują z nami w celu przyspieszenia tego procesu – mówi Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi Martyna Gileta.
Odroczenie w czasie wypłaty odpraw i należności dla części odchodzących pracowników wynikało z bardzo złej sytuacji finansowej PKP Cargo. Zarząd spółki ponownie potwierdza, że wszystkie osoby, które nie otrzymały w terminie odpraw, odszkodowań, nagród czy ekwiwalentów, są do nich w pełni uprawnione, a świadczenia te zostaną wypłacone w pierwszym możliwym terminie. Byli pracownicy otrzymają też w przyszłości należne im odsetki.
Spółka jest obecnie w trakcie kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy. Jak potwierdza, będzie priorytetowo realizować wszystkie zalecenia pokontrolne.
Redukcja zatrudnienia, będąca według zarządu "trudnym, ale niestety koniecznym elementem procesu naprawczego", przynosi – jak czytamy w komunikacie – efekty w postaci zmniejszenia kosztów stałych przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu pracy przewozowej na dotychczasowym poziomie. Pozyskane przez spółkę środki z Funduszu wraz z poczynionymi w wyniku restrukturyzacji oszczędnościami mają być przeznaczane na spłatę zobowiązań wobec byłych pracowników z tytułu nagród, odpraw, ekwiwalentów oraz innych należności powstałych w wyniku procesu zwolnień grupowych.