Pierwszym nabywcą pociągów nowej generacji AGV został prywatny włoski operator NTV, który zacznie wozić pasażerów w przyszłym roku. Alstom zaprezentował pierwszy z gotowych już pociągów 30 listopada.
Pociągi AGV to nowa generacja pociągów bardzo dużej prędkości Alstomu. Charakteryzują się aluminiowym pudłem, wózkami Jakobsa, tj. wspólnymi dla dwóch wagonów, oraz napędem rozproszonym, zapewnianym przez wózki na całej długości pociągu - Pozwala to zrezygnować z lokomotyw, czyli głowic napędowych znanych z TGV. Uwalnia to ok. 20% dodatkowej przestrzeni dla pasażerów - powiedział "Rynkowi Kolejowemu" Roberto Rinaldi, dyrektor techniczny platformy AGV. Napęd rozproszony oznacza również, że niezależnie od długości zestawu poziom mocy w stosunku do masy pozostaje na tym samym poziomie.
Również użycie wózków Jakobsa ma służyć komfortowi pasażerów - rozwiązanie to zmniejsza drgania przenoszone na pociąg oraz hałas, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pociągu - Jednocześnie pociąg jest lżejszy o masę wózków, z których rezygnujemy, a co za tym idzie - zużywa mniej energii - twierdzi Rinaldi. Jak podał Leonardo Solera, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie pociągów z ramienia Alstomu, pobór mocy AGV to 7,5 MW dla napięcia 25kV i 6MW dla napięcia 3kV. Zastosowane rozwiązanie ma też obniżyć koszt utrzymania pociągów o 15%.
Obecnie Alstom ukończył już badania techniczne oraz testy AGV, które trwały od marca. Dokumentacja potrzebna do homologacji pojazdu jest na ukończeniu. - Spodziewamy się, że proces homologacji pojazdu zakończy się w styczniu - powiedział Rinaldi. Do przewoźnika NTV trafi początkowo osiem pociągów, dzięki czemu ma on rozpocząć kursowanie już w pierwszym kwartale przyszłego roku - Alstom będzie dostarczał dwa pociągi miesięcznie, dzięki czemu w październiku osiągniemy pełen stan taboru - powiedział "Rynkowi Kolejowemu" prezes NTV Giuseppe Sciarrone.
Maksymalna prędkość pociągów AGV będzie wynosić 360 km/h, choć w barwach NTV będą kursować z prędkością 300 km/h - na więcej nie pozwoli infrastruktura we Włoszech.. Z powodu obniżonych wymagań jeden z wózków napędowych został zamieniony na toczny. W całym jedenastowagonowym pociągu pozostało ich pięć. Producent chwali się, że zastosowane w AGV silniki pracują z wydajnością 1kW na kilogram masy. Dla całego pociągu stosunek ten wynosi 20kW na tonę.
Wnętrze nowego AGV zostanie zaprezentowane oddzielnie - 13 grudnia. Według danych producenta, szerokość przestrzeni pasażerskiej wyniesie 2750 mm i aż 1150 mm w przejściach, a powierzchnia okien ma stanowić 15% przestrzeni pasażerskiej.
Więcej zdjęć nowego pociągu w fabryce Alstomu w Savigliano można zobaczyć w naszej fotorelacji.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.