Pociąg papieski rusza w Polskę. W najbliższym czasie odwiedzi Łódź, Warszawę, Białystok, Bydgoszcz i Kraków umożliwiając dojazd na wydarzenia religijne. Przejazd pojazdem specjalnie zaprojektowanym pod kątem pielgrzymek, wygodnym i nowoczesnym, będzie atrakcyjny również cenowo, bowiem od 20 września pociąg będzie obsługiwał różne połączenia w sieci taryfowej interREGIO.
Pociąg papieski jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Jest to pojazd specjalnie zaprojektowany - zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Został wyposażony w 152 wygodne fotele, przystosowano go także dla osób niepełnosprawnych, a poczucie bezpieczeństwa wzmacnia system monitoringu. Już w poprzednich latach, na zaproszenie lokalnych społeczności, pojawiał się w różnych regionach Polski, dowożąc pasażerów na wydarzenia o charakterze katolickim. Ten szczególny charakter służby publicznej nadal będzie przyświecał funkcjonowaniu „Stalowego pielgrzyma”. W najbliższym czasie pociąg będzie się bowiem pojawiał w miejscach ważnych dla katolików.
W niedzielę 20 września ten wyjątkowy skład rozpocznie kilkutygodniową pielgrzymkę wyruszając z Krakowa Głównego o godzinie 16:25 jako pociąg interREGIO do Łodzi Fabrycznej. Jego trasa wiedzie przez Częstochowę - miejsce kultu polskich katolików, a Łódź jako cel podróży została wybrana ze względu na niedawno rozpoczęte nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Łódzkiej. Z tego powodu przez następne dni Pociąg papieski będzie często wracał do Łodzi.
Od poniedziałku 21 września przez pięć kolejnych dni pojazd będzie wyruszał o 17:35 jako interREGIO do Warszawy Wschodniej, z której będzie powracał kursem o 19:33. Wyjątkowo w piątek 25 września po przyjeździe z Łodzi wyruszy o 20:05, zastępując IR ŻUBR, z Warszawy Zachodniej do Białegostoku. W tym czasie w Białymstoku będzie się odbywał Archidiecezjalny Kongres Miłosierdzia Bożego, organizowany w pierwszą rocznicę beatyfikacji księdza Michała Sopoćki - spowiednika św. Faustyny Kowalskiej.
W niedzielę 27 września o godzinie 16:55 pociąg papieski odjedzie z Białegostoku jako pociąg interREGIO w relacji wyjątkowo wydłużonej przez Warszawę do Łodzi Fabrycznej. Następnego dnia wyjedzie z Łodzi o 11:48 w kierunku Warszawy Wschodniej, skąd o 17:55 wyruszy do Bydgoszczy. Trasa przez Włocławek, Toruń została wybrana ze względu na zbliżającą się 25. rocznicę uprowadzenia i męczeńskiej śmierci kapłana warszawskiej Solidarności z czasów stanu wojennego, księdza Jerzego Popiełuszki. Trasę ze stolicy do Bydgoszczy „Stalowy pielgrzym” będzie pokonywał również we wtorek i środę. W kierunku powrotnym pociąg w tym oryginalnym składzie będzie jeździł od wtorku 29 września do czwartku 1 października o 8:40.
Począwszy od czwartku 1 października pociąg papieski zacznie kursować na trasie Warszawa - Kraków. Pierwszego dnia wyjedzie ze stolicy jako interREGIO o 17:30. Od piątku 2 października będzie wyruszał z Krakowa Głównego o godzinie 7:20 (przez Centralną Magistralę Kolejową), a z Warszawy Wschodniej o 12:28 - kursem przez Częstochowę. Co do relacji, Kraków, ze względu na szczególne miejsce w życiu Karola Wojtyły, jest stacją macierzystą jedynego takiego składu pomalowanego w barwy papieskie. Natomiast w Warszawie będą się wtedy odbywać uroczystości związane z obchodami 400-lecia Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej. Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej wydarzenia, podane powyżej trasy i terminy kursowania powinny być korzystne dla pielgrzymów, a i pozostali pasażerowie skorzystają na podróży wygodnym i bardzo oryginalnym pociągiem.
*Fot. PKP PR.