PGE Energetyka Kolejowa, spółka z Grupy PGE, wygrała przetarg na dostawę paliw dla PKP Intercity. W ramach trzyletniego kontraktu PGE Energetyka Kolejowa zaopatrzy największego polskiego operatora kolejowego w blisko 20 tys. m3 oleju napędowego, który będzie wykorzystywany do realizacji przewozów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych oraz prac utrzymaniowych na bocznicach kolejowych.
Jak informuje spółka w komunikacie, w ramach umowy paliwo będzie odbierane przez PKP Intercity na ogólnodostępnych, samoobsługowych i otwartych całodobowo kolejowych stacjach paliw, należących do spółki PGE Energetyka Kolejowa. Obecnie PGE EK dysponuje 20 takimi stacjami, które zlokalizowane są w strategicznych, pod względem logistyki kolejowej, miejscach w kraju.
Dostarczane w ramach umowy paliwo będzie wykorzystywane przez PKP Intercity do obsługi przewozów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych lub częściowo zelektryfikowanych, które stanowią ok. 37% wszystkich linii kolejowych w Polsce. Dodatkowo, paliwo to będzie używane przez lokomotywy manewrowe, wykonujące pracę utrzymaniową na bocznicach kolejowych.
PGE Energetyka Kolejowa podkreśla w komunikacie, że cały czas rozwija sieć ogólnodostępnych kolejowych stacji paliw, umożliwiając tankowanie pojazdów szynowych w nowych lokalizacjach. Jednym z prowadzonych obecnie działań jest modernizacja obiektów infrastruktury usługowej, umożliwiająca rozszerzenie oferty produktowej o dystrybutory wodnego roztworu mocznika – płynu stosowanego w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych, pozwalającego zredukować emisję tlenków azotu do atmosfery. Rozwiązanie to zostanie wdrożone w pięciu lokalizacjach: w Szczecinie, Poznaniu, Gdyni, Białymstoku i Wrocławiu. Planowane zakończenie inwestycji przewidziane jest na początek trzeciego kwartału 2024 roku - informuje spółka energetyczna.
Jak poinformowało "Rynek Kolejowy" biuro prasowe PGE Energetyka, kwota umowy z PKP Intercity na dostawę paliw wynosi ponad 124 mln zł brutto. We wrześniu 2023 roku PKP Intercity podpisało umowę z PGE Energetyką Kolejową na
dostawę tzw. zielonej energii. Spółki współpracują też w zakresie
utrzymania sieci trakcyjnej bocznic kolejowych. Do końca tego roku spółki łączy
umowa na dostawę i dystrybucję energii za 3,5 mld złotych.