Rozwój kolei można finansować nie tylko ze środków publicznych. Oferta finansowa zarówno dla państwowych, jak i samorządowych podmiotów kolejowych jest bogatsza, niż była, i wciąż się poszerza – stwierdził podczas XI Kongresu Kolejowego wiceprezes Banku Pekao SA Jerzy Kwieciński. Jak dodał, rynki finansowe podchodzą do perspektyw rozwoju przewozów pasażerskich i towarowych bardzo optymistycznie.
– Z długiej perspektywy widać, że wielu Polaków przekonało się do kolei. Trochę gorsze, lecz i tak dobre, są perspektywy w ruchu towarowym. Eksperci międzynarodowi przewidują średni roczny wzrost sektora o 4,5-5%. Z punktu widzenia biznesu rynek, który rośnie, jest świetnym wyborem do finansowania: jeśli są tak jasne perspektywy, będą i pieniądze – przekonywał Kwieciński.
Pekao SA jest – według danych przytoczonych przez wiceprezesa – liderem finansowania inwestycji kolejowych, zarówno dla samorządów i ich przewoźników ( przeznaczono na ten cel ponad miliard złotych), jak i dla spółek państwowych (do tej pory ponad 3 mld zł). – Będziemy uczestniczyć w kolejnych przedsięwzięciach – zapowiedział mówca.
Przedstawiciel banku podkreślił ogromne znaczenie prokolejowej polityki Unii Europejskiej, w tym – rolę, jaką transport szynowy ma odegrać w Nowym Zielonym Ładzie. Szybkie zakończenie okresu przejściowego wymaga jednak od polskiego rządu zakończenia sporu z Komisją Europejską, którego skutkiem jest wstrzymanie wypłat części funduszy unijnych. – Mamy „zadyszkę” w przyjmowaniu niektórych dokumentów unijnych. Jestem jednak optymistą. Opóźnienie w wypłacie środków unijnych to gra polityczna UE, polegająca na wzmacnianiu roli organów unijnych – stwierdził. Wyraził nadzieję, że Krajowy Plan Odbudowy dla Polski zostanie wkrótce zatwierdzony, a umowa partnerstwa – przyjęta.
Wzrost znaczenia czynnika ekologicznego (około jednej trzeciej środków z KPO i polityki spójności będzie przeznaczana na zadania związane z osiąganiem neutralności klimatycznej) to nie jedyna zmiana, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji. – Dawniej finansowanie kredytem mocno dominowało. Dziś coraz większą rolę, także w pozyskiwaniu środków na inwestycje, odgrywa leasing oraz obligacje. Ciekawym instrumentem są obligacje „zrównoważone” i „zielone”. Rynek finansowy postrzega je bardzo dobrze – i ten sposób finansowania rozwija się lawinowo – omówił zachodzące procesy Kwieciński. Bank Pekao zamierza przeznaczyć co najmniej 30 mld zł na finansowanie zrównoważonego rozwoju. – Na pewno jesteśmy i będziemy bardzo silni w tym sektorze – zapewnił.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.