- We Francji jest niecałe 2000 km linii TGV. Pociągi dużych prędkości korzystają także z 8000 km innych linii kolejowych. Suma relacji to około 20000 km. Jeżeli mówimy, że zbudujemy 450 km linii dużych prędkości w Polsce, to oznacza, że chcemy, by pociągi wyjeżdżały poza linie KDP - powiedział wiceprezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA Marek Pawlik w czasie debaty "Koleje Dużych Prędkości w Polsce
- Linia KDP pozwala na uruchamianie połączeń między dużymi miastami i pozwala na dobre czasowo połączenia także z krajami sąsiadami. Na intesyfikację rozmów w sprawach międzynarodowych połączeń szybkich kolei trzeba jeszcze poczekać. Bez spojrzenia od strony gospodarki nie ma szans na realizację projektu KDP. Konieczny jest model biznesowy inwestycji. Pociągi KDP muszą być postrzegane jako te wyjeżdżające poza nowo zbudowaną linię. Nie jest to produkt dla wąskiego grona biznesu, a dla szerokiego grona podróżnych. Możemy postawić tezę, że budowa KDP nie może ograniczyć modernizacji istniejących linii. Ogłosiliśmy przetarg na kompletny model realizacji linii KDP. Brak takiego modelu według nas spowodowałby brak możliwości podjęcia decyzji o realizacji tego projektu - dodał wiceprezes Pawlik
Wiceprezes podkreślił, że decyzja o budowie i formule powinna zostać podjęta po studium wykonalności z uwzględnieniem studium wykonalności dla CMK i węzłów kolejowych oraz z uwzględnieniem modeli biznesowych. Ta decyzja musi być oparta o polskie realia gospodarcze.
Już po raz kolejny zrealizowano debatę :Koleje Dużych Prędkości w Polsce. Konferencja w całości poświęcona jest studium wykonalności Kolei Dużych Prędkości w Polsce, modelom realizacji przedsięwzięcia oraz źródłom jego finansowania, a także zagadnienia ekonomiczno-techniczne związane z KDP.
W debacie biorą udział: wiceprezes zarządu PKP PLK SA Marek Pawlik, Przemysław Wróbel, dyrektor Departamentu Wdrażania Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Jan Raczyński, dyrektor projektu ds. strategii rozwoju taboru w PKP Intercity, Marcin Borek z Ernst&Young oraz Alfred Krukowski z Bombardier Transportation.