Tylko trzech miesięcy potrzebowało PKP Intercity, żeby przekroczyć granicę 10 mln pasażerów. Dane za pierwszy kwartał 2019 roku wskazują, że trend wzrostowy się utrzymuje i coraz więcej osób wybiera podróż pociągiem - informuje przewoźnik.
W pierwszym kwartale 2019 roku pociągami PKP Intercity podróżowało blisko 10,6 mln pasażerów. To wzrost o 7% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wtedy z usług przewoźnika skorzystało prawie 9,9 mln osób. Co więcej, widoczny jest także wzrost popularności podróży pociągami Pendolino. Pociągi kategorii Express InterCity Premium (EIP) przewiozły w pierwszym kwartale 2019 r. niemal 970 tys. pasażerów, czyli o 9% więcej niż rok temu. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, od stycznia do marca 2019 roku, udział PKP Intercity jako trzeciej co do wielkości spółki na rynku wyniósł 13,28%. Kolejnym dowodem silnej pozycji przewoźnika są wyniki pracy przewozowej. Pod tym względem PKP Intercity jest pierwsze w Polsce, mając 48,84% udziału w rynku.
Cieszy nas stale rosnącą frekwencja w naszych pociągach. To pokazuje, że oferta PKP Intercity jest dobrze dopasowana do potrzeb pasażerów – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity cytowany w komunikacie.
Oferta przewoźnika odpowiada na preferencje różnych grup podróżnych. W pierwszym kwartale bieżącego roku z usług PKP Intercity skorzystało o 14% więcej rodzin niż rok wcześniej. Przewoźnik przewiózł także 11% więcej seniorów i 2% więcej studentów. Osób korzystających ze zniżki studenckiej w pociągach PKP Intercity było ponad 1,7 mln, co oznacza, że co szósty pasażer studiuje. Także osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej wybierają podróże z PKP Intercity. Wzrost ich liczby, porównując pierwszy kwartał 2019 roku do ubiegłego roku, wyniósł 77%.
Średnia długość przejazdu każdego pasażera PKP Intercity wyniosła 226 km. Porównując cztery kategorie pociągów uruchamianych przez PKP Intercity, w najdalsze podróże Polacy ruszają składami EIP, obsługiwanymi przez pojazdy Pendolino. Średnia długość tych przejazdów wyniosła aż 348 km, czyli tyle co podróż z Warszawy do Opola. W tym czasie najchętniej podróżowano między Warszawą a Krakowem, Gdańskiem, Katowicami i Wrocławiem. Wszystkie te relacje cieszyły się większą popularnością niż w pierwszym kwartale 2018 roku - podaje PKP IC.
Więcej informacji o wynikach przewozowych
można znaleźć w tym wątku.