Wprowadzenie możliwości finansowej redukcji śladu węglowego przez pasażerów i wsparcia projektów ekologicznych zapowiedział na początku stycznia członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz. Teraz PKP Intercity wyjaśnia, w jaki sposób będzie to możliwe.
– PKP Intercity pracuje nad wdrożeniem informacji dla pasażerów nt. śladu węglowego, jaki pozostawi ich podróż pociągiem oraz tego o ile bardziej ekologiczna będzie ona od przejazdu innymi środkami transportu. Wybierając pociągi PKP Intercity zamiast transportu drogowego w samym 2020 roku Polacy przyczynili się do mniejszej o 460 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery – czytamy w informacji prasowej PKP Intercity.
Przewoźnik zaoferuje pasażerom nabywającym bilety kolejowe uiszczenie dobrowolnej, dodatkowej opłaty, która w całości będzie przeznaczona na projekty ekologiczne. PKP Intercity planuje realizować nasadzenia wraz z Lasami Państwowymi. Przewoźnik i organizacja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy tym projekcie. Możliwość uiszczania dobrowolnej dodatkowej opłaty na cele środowiskowe będzie udostępniania pasażerom w kolejnych kanałach sprzedaży, począwszy od internetowego systemu e-IC.
– Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2050 roku sektor transportu ma dokonać 90% redukcji emisji gazów cieplarnianych, a rozkładowe podróże poniżej 500 km mają stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Niektórym może się wydawać, że to odległe terminy i transport pasażerski ma dużo czasu na zmiany. W PKP Intercity nie czekamy, tylko już od kilku lat intensyfikujemy nasze ekologiczne działania, realizując w tym zakresie liczne projekty (…). Chcemy stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu – mówi Tomasz Gontarz z zarządu PKP Intercity.
Kolej charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją niż lotniczy, co czyni ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego.
– Lasy Państwowe bardzo chętnie nawiązują współpracę z podmiotami, które są zainteresowane działaniem na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W ramach swojej działalności Lasy Państwowe każdego roku sadzą około kilkaset mln drzew. Odbywa się to nie tylko na obszarach, gdzie leśnicy wycięli wcześniej drzewa na potrzeby polskiej gospodarki, ale również tam, gdzie lasu dotąd nie było. Cieszymy się, że coraz więcej firm dostrzega, jak duże znaczenie dla ochrony klimatu i powietrza ma rozwój obszarów leśnych – powiedział Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
PKP Intercity na razie nie podaje terminu, w którym pasażerom udostępniona zostanie nowa funkcjonalność. Przypomnijmy, że
współpracę w sprawie "offsetu ekologicznego" z Lasami Państwowymi nawiązał już LOT.