Nie 335,4 mln, a 335,9 mln pasażerów skorzystało z kolei w ubiegłym roku. Aktualizację danych opublikował Urząd Transportu Kolejowego.
W roku 2019 liczba przewiezionych pasażerów na polskiej kolei przekroczyła 335 mln. To o ponad 25 mln więcej niż w 2018 r. To najlepszy wynik od czasu zbierania danych przez Urząd Transportu Kolejowego czyli od niemal 20 lat -
informowaliśmy na koniec stycznia.
Jak się okazuje, pasażerów było jeszcze więcej, bo prawie 336 mln. Bardziej precyzyjne dane opublikował UTK w dniu dzisiejszym (12 lutego) po korektach otrzymanych od przewoźników. Jak zaznacza urząd, dane za 2020 r. zbierane są już wyłącznie przez system Kolejowe e-Bezpieczeństwo, co usprawni agregowanie i przygotowanie statystyk - do tej pory przesyłane były do Urzędu Transportu Kolejowego jako załącznik do poczty elektronicznej. Przedsiębiorstwa kolejowe będą teraz przekazywać dane za 2020 r. wyłącznie poprzez moduł „Sprawozdawczość UTK” w KEB. - Pozwala on również na przeglądanie wszystkich sprawozdań przesłanych wcześniej do urzędu oraz na ich ewentualną korektę - wyjaśnia Urząd.
Co zmieniło się w samych statystykach? Bez zmian pozostały wyniki największych przewoźników: 88,9 mln w Polregio, 62,1 mln w Kolejach Mazowieckich oraz 48,9 mln w PKP Intercity. Widać, że w porównaniu z pierwotnymi danymi trochę mniejszy był wzrost pasażerów w Kolejach Śląskich (3,4 mln pasażerów więcej, a nie 3,5 mln), za to SKM Warszawa przewiozła aż o 3,1 mln pasażerów więcej niż rok temu (pierwotnie podano wzrost o 2,6 mln pasażerów).
Jak podkreśla Urząd, w 2019 r. prawie wszyscy przewoźnicy obsługujący regularne przewozy odnotowali wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym. W pociągach Polregio podróżowało o 7,7 mln (9,4%) osób więcej niż w 2018 r. Przewoźnik dalekobieżny, PKP Intercity, odnotował wzrost liczby pasażerów o ponad 2,7 mln (6%). W ostatnim roku duże wzrosty liczby pasażerów zauważalne były także u przewoźników samorządowych. Oprócz wspomnianych powyżej, więcej osób przewiozły Koleje Mazowieckie (o 2,4 mln), Koleje Dolnośląskie (o 2,4 mln), ŁKA (o 1,3 mln) i Koleje Wielkopolskie (o 1,2 mln). Jeśli chodzi o procentowy przyrost liczby podróżnych to liderem było ŁKA (27% wzrostu) oraz Koleje Śląskie i Koleje Dolnośląskie (wzrost po 20%).