24 sierpnia, przy wielkim aplauzie kibiców i miłośników kolei parowóz ponownie przejechał podczas meczu piłki nożnej przez stadion w miejscowości Čierny Balog. Rok temu słowacki deweloper zasypał tory, a na reszcie torowiska ustawił przeszkody. Słynne przejazdy przez stadion nie były możliwe przez rok.
Sprawę opisaliśmy w ubiegłym roku. Deweloper Jozef Gabriar nabył grunt pod częścią torów na 4-kilometrowym odcinku linii na której operowała Čiernohronská železnica. Uniemożliwiało to dojazd do stacji Dobroč i, tym samym, przejazd przez stadion.
Deweloper rozpoczął budowę 50 domów jednorodzinnych w okolicy torowiska podnosząc, że oficjalnie odcinek Čierny Balog – Dobroč został zlikwidowany w latach 80. W praktyce nigdy do tego nie doszło, bo torowisko zostało uratowane przez miłośników kolei, którzy od 30 lat realizują na nim okolicznościowe przewozy, także z wykorzystaniem parowych lokomotyw. Co więcej – odcinek linii znajduje się na liście zabytków państwowych.
Jak podaje czeski portal zdopravy.cz deweloper Jozef Gabriar w efekcie wyroku sądu musiał usunąć płot i inne przeszkody uniemożliwiające ruch na linii. Zdecydował o tym Sąd Rejonowy w Breźnie biorąc stronę kolejarzy. Decyzja była prawomocna i szybka. Sąd jednocześnie nakazał deweloperowi powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zagrozić eksploatacji linii w przyszłości.
Decyzja otworzyła drogę do ponownego uruchomienia pociągów przejeżdżających przez stadion w miejscowości Čierny Balog. 24 sierpnia umożliwiło to przejazd pociągu prowadzonego parowozem. Zarówno pociąg, jak i trybuny, były tego dnia pełne. Na kilkanaście sekund oczy wszystkich skupiły się na pociągu a nie na pucharowym meczu pomiędzy miejsowym klubem z Ciernego Baloga a FK Železiarne Podbrezová.
Pociągi kursują na tej linii od 1913 roku. Kolej Čiernohronska to kolej leśna o rozstawie 760 mm, łącząca wsie Chvatimech, Valaská, Hronec i Čierny Balog w słowackich Rudawach. Linia eksploatowana jest na 20 kilometrach, operator chce w przyszłości zelektryfikować i przedłużyć tę linię aż do Tatr Niskich we współpracy z samorządem banskobystrzyckim.
Film z przejazdu, który miał miejsce 24 sierpnia, można obejrzeć poniżej.